Kamuda memurlara esnek ve uzaktan çalışma sistemi önümüzdeki dönemde gelecek. 

Hazine ve Maliye Bakanı’nın dün açıkça belirttiği esnek çalışma ile ilgili taslakta belli oldu. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve eski SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş taslağı ayrıntılarıyla beraber canlı yayında tek tek tek anlattı. 

Memurlara en çok merak ettiği maaşlar düşecek mi? 4 gün çalışma gelecek mi? gibi soruların yanıtı da belli oldu. 

Pandemide kısmen provası yapıldı

SGK Uzmanı Göktaş,

Sözleşmeli Yöneticilerin Elindeki Güç: Sürgün Görevlendirme Sözleşmeli Yöneticilerin Elindeki Güç: Sürgün Görevlendirme

Aslında 657 sayılı devlet memurları kanununda Cumhurbaşkanı'na verilmiş bir yetki var. Cumhurbaşkanı kamu görevini yerine getiren memurların uzaktan veya iş yeri dışında çalışmalarına izin verebilecek düzenleme yapma yetkisi verildi. Pandemi sürecinde bunun kısmen provası da yapılmış oldu. Şu anda yapılmak istenen şey tabii biraz daha verimliliği artırıcı ve tasarruf tedbirlerine uyumlu uzaktan çalışma modeline geçilmeye çalışıyor.

şeklinde konuştu.

SGK Uzmanı Göktaş, Habertürk TV’de esnek çalışma sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Servislerin kaldırılması gündeme geldiğini hatırlatan Göktaş, Servis ihtiyacının ortadan kalkmasıyla birlikte iş yerinde yemek ihtiyacı da azalacak gibi görünüyor. Bu durumda, tasarruf sağlanması hedefleniyor. Özellikle büyükşehirlerde işe gidip gelirken yaşanan yorgunluklar ve buna bağlı olarak düşen verimlilik endişe kaynağı. 

Ayrıca, şehir içi trafik yoğunluğunun azalması da beklenen faydalar arasında. Bu durum, yakıt tasarrufunu da beraberinde getirebilir. Esnek çalışma modeli kapsamında cüzi miktarda parasal yardımın devam etmesi öngörülüyor. Ayrıca, evde çalışanlara donanımsal ihtiyaçları için bilgisayar, internet, yazıcı gibi ekipmanlar sağlanabilir.

Esnek çalışma sistemiyle altı çeşit model olduğunu söyleyen eski SGK İl Müdürü Göktaş, konuyla ilgili yönetmelik taslağının gündemde olduğunu, mevcut kamu görevlileri için esnek çalışma, uzaktan çalışma, yoğunlaştırılmış çalışma modeli ve kısmi çalışma modeli gibi birçok model üzerinde iktidarın değerlendirme yaptığını söyledi.

Mesai Saatleri Nasıl Belirlenecek, Maaşlara Yansıyabilir, Hak Kaybı Olacak mı?

Aylıklarla ilgili bir değişiklik olmayacak. Çalışma sürelerinin düzenlenmesine ilişkin bir hüküm var ama aylıklar biliyorsunuz göstergeler, kademelere göre belirleniyor.

Esnek çalışma modelinde kişi tercih yapabilecek. İş yerine 2 saat erken gelebilecek, en fazla 3 saat de geç çıkabilecek. Bu süreyi amiri ile birlikte belirleyecekler.

"4 Gün Çalışma Olabilir"

Günlük 10 saati geçmeyecek şekilde, 4 gün çalışacaklar. Memurlar haftalık 40 saat çalışıyor. Ertesi hafta bir gün boşta kalabilecekler.

"Taslaktaki Önemli Düzenleme"

Önemli bir düzenleme de şu an evinizde bir engelli, bakıma muhtaç, yaşlı, kaza geçirmiş birisi varsa talep edilmesi durumunda 2 ay süreyle günde 5 saat çalışmasına izin verilecek memurun.