Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in doğum izninin bir yıla uzatılması önerisine sıcak baktığı öğrenildi.

Doğum İzni ve Teşvik Paketleri

Hükümet, doğurganlık oranlarının düşmesini teşvik paketleri ile çözmeyi hedefliyor. Bu kapsamda doğum izninin uzatılması, kreş imkanları ve anne-babalara maddi destekler gündemde. Ayrıca, ilk kez kira desteği de masada bulunuyor. 

Eski Sağlık Bakanlarından Memişoğlu'na Hayırlı Olsun Ziyareti Eski Sağlık Bakanlarından Memişoğlu'na Hayırlı Olsun Ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a konuyla ilgili talimat verdi.

Ücretli Doğum İzninin Uzatılması

Milliyet’te yer alan habere göre, doğuma teşvik paketi AK Parti’nin son MKYK toplantısında da ele alındı. Toplantıda ücretli doğum izninin 4 aydan 1 yıla çıkarılması önerildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu öneriye yeşil ışık yaktı.

Devlet Destekleri ve Diğer Düzenlemeler

Toplantıda, ikinci ve üçüncü çocuğa devlet desteğinin yanı sıra, annenin kademeli olarak izin süresinin artırılması, kreş veya kira desteği gibi konular tartışıldı. 

Ayrıca, kadının özlük hakları ile beraber maaşında yapılabilecek bazı düzenlemeler de gündeme alındı.

Bu yeni düzenlemelerle, çalışan annelerin hem doğum sürecinde hem de doğum sonrasında daha fazla desteklenmesi amaçlanıyor. Hükümetin bu adımı, doğurganlık oranlarını artırmaya yönelik önemli bir teşvik olarak yorumlanıyor.