Temmuz ayında memurlara %6 zam yapılmasının ardından güncel enflasyon farkı %19,11 olarak açıklandı. Bu sonuçlarla birlikte Ocak ayında memur maaşlarına %36,97'lik bir zam yapılması kesinleşmiş oldu. Ancak, ekim, kasım ve aralık aylarındaki enflasyon rakamları bu oranı daha da artırabilir.

Kulis Bilgisine Göre; Memur Zammı Ve Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Kulis Bilgisine Göre; Memur Zammı Ve Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Bu makalede, bu rakamların nasıl hesaplandığını ve gelecekteki olası senaryoları yakından inceleyeceğiz. Memurlar ve emekliler için maaşlardaki bu değişiklikler, ekonomik durumlarını etkileyebilir ve bu nedenle bu konuya dikkatle yaklaşılması gerekmektedir. Enflasyon rakamları ve olası senaryolar hakkındaki güncel bilgileri okuyucularımıza sunarak, kamu çalışanlarının ve emeklilerin finansal geleceklerine dair daha net bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olacağız.

Eylül enflasyonuyla birlikte 3 aylık değerlendirme

Enflasyon, tüketici fiyatlarının genel seviyesindeki değişimleri ölçen bir göstergedir. Yılın üçüncü çeyreği olan Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarındaki enflasyon rakamları sırasıyla; %47,83, %58,94 ve %61,53 olarak gerçekleşti. Bu rakamların birleşimiyle üç aylık ortalamalarda %25,11'lik bir enflasyon yaşandı. Ancak, bu rakamların arkasında yatan faktörler nelerdi?

TÜFE, Temmuz ayında bir önceki aya göre %9,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,14, ve on iki aylık ortalamalara göre %57,45 olarak belirlendi. Ağustos ve Eylül aylarında da benzer bir artış söz konusu oldu. Ağustos'ta yıllık %58,94 ve aylık %9,09, Eylül'de ise aylık %4,75 enflasyon oranlarına şahit olduk.

Yılın ilk zammının detayları

Memurların Ocak 2024 maaş zammı, enflasyon farkının üzerine eklenen oranlarla şekillenecek. Yani memur maaşlarını etkileyen bir diğer faktör de toplu sözleşme zammı. Eğer kalan üç ayda %10 daha enflasyon yaşanırsa, %29,11’lik bir enflasyon farkıyla karşılaşacağız. Buna, Ocak ayı için planlanan %15’lik zam eklenirse, memurların alacağı toplam zam %48,47 olacak.

kamudanhaber