Diğer taraftan AK Parti Grup Toplantısı sonrasında meclisten ayrılırken basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “tüm zamları yaptık” diyerek zam konusunda açık kapı bırakmamamıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanının Temmuz ayında asgari ücrete yeni bir düzenleme yapılacağını söylemesi sonrası kulisleri hareketlendi. Özellikle AK Parti seçim beyannamesinde memurlara yönelik refah payıyla ilgili vaat dikkat çekmişti.

YÜZDE 4,52 FARK KESİNLEŞTİ

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirlenmektedir. Son üç aylık dönemdeki enflasyon rakamları doğrultusunda memurlar yüzde 4.52 enflasyon farkı almaya hak kazandı. Bu fark, memur ve memur emeklilerinin son aldığı yüzde 8'lik toplu sözleşme zammını aşan bir oranda gerçekleştiği  için maaşlara zam olarak yansıtılacak.

Memur maaşlarındaki satın alma gücü son dönemde ciddi şekilde azalmış durumda. Seçim öncesi sızdırılan kulis bilgilerine göre, Temmuz ayındaki memur zamlarının refah payı ile birlikte yüzde 30 oranında arttırılacağı söyleniyor. Şu ana kadar oluşan enflasyon farkı yüzde 10.5, Merkez Bankası verilerine göre ise önümüzdeki üç ayda yüzde 10 civarında bir enflasyon bekleniyor.

Tüm bu veriler, hükümetin temmuz ayında memur maaşlarını yüzde 30 arttırarak refah payı ödemesi yapacağı şeklinde yorumlanıyor.

6 AYLIK ENFLASYON FARKI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarının enflasyon oranları ile ilk 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu temmuzun ilk haftası açıklanacak.

Böylece memur ve memur emeklilerinin enflasyon zammı oranı belli olacak.