Kamuda çalışan işçiler, 1956 yılından bu yana her yıl Cumhurbaşkanlığı Kararları ile yarım aylık tutarında 4 ilave tediye (ikramiye) alıyorlar.

Kamuda çalışan işçilere yıllardır uygulanan 6772 sayılı Yasa gereği Cumhurbaşkanlığı Kararları ile ilave tediye (ikramiye) ödeniyor. 1956 tarihinden beri devam eden bu uygulama, kamudaki işçilere her yıl yarım aylıkları tutarında 4 defa ödeme yapılmasını içeriyor. İşçilerin ek gelir kaynağı olan bu ikramiyeler, maaşlarının yanı sıra kamuda çalışanların beklentilerini de belirliyor.

2018’de yapılan düzenleme ile de tüm emekliler bayramda ikramiye almaktadır. Bu durumda kamuda ikramiye almayan tek kesim memurlardır.

Devletin çalışanlar arasında ayrım yapmaması gerekmektedir. Bu nedenlerle kamudaki tüm işçilerin aldığı, tüm emeklilerin aldığı ikramiyeden memurlar da yararlanmalıdır.

BASK’TAN MEMURLAR İÇİN CUMHURBAŞKANINA İKRAMİYE MEKTUBU

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, memurlara ikramiye verilmesi için Cumhurbaşkanına 17 Nisan Salı günü 24. kez başvurduklarını ve kamu işçilerine olduğu gibi memurlara da ilave tediye (ikramiye) verilmesini istediklerini açıkladı.

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ açıklamasında şöyle dedi:

6 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6649 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere (taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil) 27  Ocak Cuma günü 13 günlük ücretleri tutarında yılın ilk ilave tediyesi (ikramiye) ödenmiş, ikinci yarısı ise 17 Nisan 2023’te ödenecektir. 2018 yılından itibaren de yaklaşık 12 milyon emekliye bayram ikramiyesi ödenmektedir.

KAMU İŞÇİLERİNE 67 YILDIR ÖDENİRKEN MEMURLARA 1 KURUŞLUK İKRAMİYE BİLE YOK

Kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca Cumhurbaşkanlığı Kararları ile her yıl yarım aylıkları tutarında 4 adet ilave tediye (ikramiye) ödenmektedir.

Toplu iş sözleşmeleri uyarınca da kamu işçilerine yılda iki kez birer aylıkları tutarında iki ikramiye ile vergi dilimi kayıplarını karşılayabilmek için ayrıca Denge Ödeneği de ödenmektedir.

İşçi sendikalarını ve konfederasyonlarını bu başarılarından dolayı tebrik ediyor, memur sendikalarına örnek olmalarını diliyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen 1 kuruşluk bir ikramiye bile ödenmemektedir.

KAMUDA İKRAMİYE AYRIMCILIĞI İSTEMİYORUZ!

Memurlar olarak bu haksızlığın son bulmasını, kamuda işçiler gibi memurların da ikramiye almasını istiyoruz. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılması utanç vericidir, memurlara zulümdür. BASK olarak 4688 sayılı yasada yer alan “ikramiye” hakkımızı istiyoruz, memurların da kamu işçileri gibi 6772 sayılı Yasa kapsamına alınmasını, Yasanın işçi memur ayrımı yapılmaksızın kamuda çalışan herkese uygulanmasını istiyoruz.

CUMHURBAŞKANI’NA 24. KEZ BAŞVURDUK

Siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştük, taleplerimizi defalarca ilettik.

BASK olarak, Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde (Başbakanlık dönemindeki başvurularımız hariç) son yazımızla 24. kez  başvuru yaptık. Bugüne kadar cevap alamadık. Memur ve aileleri görmezden gelinmemeli, bayram öncesi ikramiye talepleri dikkate alınmalıdır.