Büyükşehirlerdeki yüksek kira fiyatları, sadece genel nüfusu değil, aynı zamanda kamu çalışanlarını da olumsuz etkiliyor. Memur-Sen, özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerdeki yüksek kiralar nedeniyle memurların zor durumda kaldığını ifade ediyor. Kamu hizmetlerinin etkilenmemesi adına bu duruma dikkat çeken sendika temsilcileri, önümüzdeki günlerde somut çözümler bekliyor.

Tayin imkanına sahip olan kamu çalışanları, kiraların daha makul olduğu şehirlere atanma talebinde bulunurken, büyükşehre yeni atanmış memurlar ise öğrencilik yıllarındaki gibi ev arkadaşlarıyla birlikte yaşamak zorunda kalıyor. Bu sorunun çözümü için gündemde uzun süredir olan 'büyükşehir tazminatı' adı altında memurlara kira yardımı yapılması önerisi önemli bir yer tutuyor.

TOPLU SÖZLEŞMEYE GİRMEDİ

Toplu sözleşmede yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, geçen yaz sonu yapılan toplu sözleşme görüşmelerine 'büyükşehir tazminatı'nı taşımış; bunun bir ödeme kalemi olarak toplu sözleşmede yer almasını talep etmişti. Ancak Hakem Kurulu'na götürülen toplu sözleşme görüşmelerinde kira yardımı yer almadı. Konfederasyonlar ise yerel seçim öncesi bu konuyu yeniden gündeme getirdi.

EV ARKADAŞI ARIYORLAR

Haber Global Web Özel'e değerlendirmelerde bulunan Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz şu bilgileri verdi: “Büyükşehir tazminatı bizim uzun bir süredir dillendirdiğimiz bir talepti. Türkiye'nin büyükşehirleriyle Anadolu kentleri arasında yaşama, tutunma noktasında ciddi farklılıklar var. Bu noktada yıllardır büyükşehirlerde çalışan memurlara kira yardımı, büyükşehir tazminatı verilmesini dillendirdik. Bu sorunu hep görüyorduk. Son dönem yaşanan ekonomik krizlerden sonra bu çok daha ihtiyaç haline geldi. Kiralar o kadar yükseldi ki büyükşehirlere yeni atanan öğretmenler üniversite öğrencilik yıllarındaki gibi beraber ev tutup kalmaya başladılar.”

SOMUT TEKLİFLER

Yavuz, şöyle devam etti: "Bizim yıllardır gündeme getirip talep ettiğimiz ihtiyaç artık somut teklifler haline gelmeye başladı. AK Parti'nin yerel seçim kampanyasında bir başlık olarak gördük. Buna çok da memnun olduk; ne kadar haklı olduğumuz bu şekilde tescillenmiş oldu. Çünkü 25 bin TL kiranın olduğu bir yerde, enflasyonun hızla yükseldiği bir dönemde, ev sahibi-kiracı kavgalarının mahkemelerin yükünü artırdığı bir dönemde bu talebi önemsiyoruz."

"Bu durum toplumda bir yaraya dönüştü. Bunu bir ilk adım olarak görüyoruz. Teknik olarak bordroya nasıl yansıyacağı bulunur. Önemli olan bir iradenin ortaya çıkması, problemin görülmesi. Bunu başardık diye düşünüyorum. Bu konuyu takip edeceğiz.”

Hastane Güvenlik Görevlisi Muhtarımız Var Hastane Güvenlik Görevlisi Muhtarımız Var

MEMURLAR TAYİN İSTİYOR

Kira yardımı Birleşik Kamu İş'in de gündeminde. Birleşik Kamu İş İstanbul İl Başkanı - Eğitim İş İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı Alkoç Turan Başgönül ise birçok memurun ev sahibi ile sorunu olduğunu belirterek, "İstanbul'da sorun kangrenin ötesine geçmiş durumda. Büyükşehirler için vakit kaybetmeden kira yardımı başlatılmalı. Büyükşehirlerin yanında tatil ilçelerinde de sorun var. Muğla, İzmir, Antalya, Aydın gibi şehirlerin tatil ilçelerinde kira sıkıntısı yaşayan memurlar tayin istiyor. Bu durum, memurlarımızın yaşam standartlarını düşürmekte ve motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Yaşam standardı konusunda özellikle psikolojik soruna da ayrı vurgu yapmak lazım. Çünkü memur sadece bir kişi değil çocukları ve eşi de var" diye konuştu.