TÜİK ve ENAG arasındaki enflasyon hesaplama metodolojilerindeki farklılıklar, maaşlara yapılacak zam oranlarında da etkisini gösteriyor. Enflasyon ENAG verilerine göre hesaplansa memur maaşlarında enflasyon farkı, 3.300 TL'ye kadar çıkabiliyor.

Haziran enflasyon verisi ile birlikte 6 aylık zam belli olacak. TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) içinde doğalgaz olmayan mayıs ayı enflasyonuna göre ilk 5 aylık verisi yüzde 15,68 oldu.

ENAG (Enflasyon Araştırma Grubu) verisine göre ise ilk 5 aylık veri yüzde 38,96 oldu.

2023 ocak ayında en düşük memur maaşı yüzde 30 zamlanarak 11 bin 848 TL’ye yükselmişti. TÜİK verisine göre bu maaş 5 aylık zamla birlikte 13 bin 705 TL’ye gelecek. Ancak ENAG’ın 5 aylık verisine göre zam yapılacak olsaydı 16 bin 464 TL’ye çıkacaktı.

Memur maaşlarında enflasyon farkının yanında toplu sözleşme zammı ve refah payı da ekleniyor.

Memura kira yardımı ile birlikte en düşük memur maaşı net 22 bin TL olacağı açıklanmıştı. Zamlar ENAG’ın verdiği enflasyon verisine göre hesaplandığında 3 bin 300 TL’lik fark oluşacaktı.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor.

Memurlar yılın ilk 6 ayı için yüzde 8 sözleşme zammı almıştı. Bu oranı aşan fark kadar memurlara enflasyon farkı verilecek. 5 aylık rakamlara bakılınca memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,13'lük enflasyon farkı imkanı doğdu.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI NE KADAR?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alıyor. Emeklilerin zam oranı 6 aylık enflasyona göre belirleniyor.

5 aylık verilere göre SSK ve Bağkur emeklilerinin zammı şimdiden yüzde 15,26 oldu.

6 AYLIK ENFLASYON FARKI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran aylarının enflasyon oranları ile ilk 6 aylık enflasyon farklı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu temmuzun ilk haftası açıklanacak.

Böylece memur ve emeklilerin zam oranı netleşecek.

Asgari ücrette fark 1920 TL

Zamlar ilk 6 aylık enflasyona göre belirlenecek. TÜİK'in içinde doğalgaz olmayan mayıs ayı enflasyonuna göre ilk 5 aylık verisi yüzde 15,68 oldu. Zamlar ile yılın ilk 6 aylık enflasyon verisine göre yapılacak.

Ocak ayından beri 8 bin 506 TL olarak uygulanan asgari ücret bu veriye göre 9 bin 839 TL olacak.

ENAG verisine göre ise ilk 5 aylık veri yüzde 38,96 oldu. ENAG verisinde göre ise asgari ücret 5 aylık dönem için 11 bin 819 TL hesaplanıyor. İki yüzdesel artışın maaşa yansıma farkı bin 980 TL'nin biraz üzerinde gerçekleşiyor.

Kaynak. Halk Tv