Ocak 2024 itibarıyla en düşük memur maaşının 31.797 TL seviyesine yükseleceği öngörülüyor. Memur emekli maaşlarının ise 14.263 TL seviyelerine çıkması bekleniyor. Ancak, 3600 ek gösterge düzenlemesinin ardından emekli aylıklarına 2900 TL, emekli ikramiyesine ise en az 99 bin TL eklenmesi planlanıyor.

Milyonlarca memur ve memur emeklisi için hayati öneme sahip olan maaş zammı, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği karara bağlı. Kurul, zam oranlarını değerlendirmek üzere ikinci kez toplandı. Bu önemli kararı en geç 31 Ağustos Perşembe gününe kadar duyurması bekleniyor.

7.Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, 1 Ağustos'ta başlayıp sona erdi. Hükümet, son teklifinde 2024 için toplam yüzde 25, 2025 için ise toplam yüzde 11 zam önermişti. Ancak Memur-Sen, 2024 için yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talebinde bulunmuş ve hükümetin teklifini reddetmişti. Bu önemli sürecin sonuçları, memur ve memur emeklileri için büyük bir beklentiyle takip ediliyor.

11 Hizmet Kolunda Uzlaşma Sağlandı: Memur-Sen ve Kamu İşveren Heyeti Anlaşmazlık Yaşanan Genel Zam Oranını Aşan Kazanımlara İmza Attı

Kamu çalışanları ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi müzakereleri sona erdi. Memur-Sen ve Kamu İşveren Heyeti arasındaki görüşmeler, genel zam oranında anlaşma sağlanamamasına rağmen, 11 hizmet kolunda uzlaşma sağlanarak sonuçlandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşen son görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yalçın, toplu sözleşmenin sonuçlandığını ve genel zam oranında anlaşma sağlanamadığını belirtti. Bu konuda tahkim sürecinin devreye gireceğini aktardı. Ancak Yalçın, genel zam oranı dışındaki önemli başlıklarda ve 11 hizmet kolunda uzlaşmanın sağlandığını vurguladı.

Yalçın, toplu sözleşmede 11 hizmet kolunda 128 yeni ve revize maddeyle ilave kazanımların yer aldığını ifade etti. Toplamda 341 maddenin kazanım skalasını oluşturduğunu belirten Yalçın, "En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası" dedi. Uzun ve yoğun bir çalışma sürecinin ardından anlaşmanın sağlandığını dile getiren Yalçın, memur toplu sözleşmesinin 4688 Sayılı Yasa ile ilgili değişmesi gerektiğine işaret etti. Bu kapsamda bir madde imzaladıklarını belirterek, memur toplu sözleşmesiyle ilgili yasa düzenlemesine yönelik çerçeve oluşturma çabalarının devam edeceğini ifade etti.

"3600 EK GÖSTERGE KONUSU BERABER ÇALIŞILACAK"

Toplu sözleşmede birçok ünvandaki çalışanların gözetildiği başlıkların olduğunu belirten Yalçın, şöyle devam etti:

"3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz."

Görüşmede, 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranında anlaşma sağlanamadı. Taraflar 11 hizmet kolunun tamamında ise anlaşmaya vardı. Sürenin sona ermesiyle Kamu Görevlileri Hakem Heyeti devreye girdi.

HAKEM KURULU İKİNCİ KEZ TOPLANDI

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur ve memur emeklileriyle ilgili zam oranın görüşmek için dün ikinci kez toplandı. Toplantıya kamu işveren heyeti ve sendika temsilcileri de katıldı. Toplantıda, Kamu İşveren Heyeti ile sendikaların görüşleri dinleniyor.

HAKEM HEYETİ KARARINI 31 AĞUSTOS'A KADAR VERECEK

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren maaş zammıyla ilgili gözler şimdi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği kararda olacak. Böylece 31 Ağustos'ta memur ve memur emeklisinin zam oranları belli olacak. 11 üyeden oluşan kurul oy çokluğuyla karar alıyor. Kurulun kararı kesin olacak, itiraz edilemeyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yürütülen 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından, Bakanlık bahçesine giderek toplantıyı takip eden basın mensuplarına teşekkür etti.

Eylül'de Enflasyon Yükselir mi? Uzmanlar Ne Diyor? Eylül'de Enflasyon Yükselir mi? Uzmanlar Ne Diyor?

Kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imza attıklarını belirten Işıkhan, kararın tüm kamu görevlilerine, ailelerine ve emeklilerine hayırlı olması temennisinde bulundu. Bakan Işıkhan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı'na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik" dedi.

MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası verileri ile yapılan aktüeryal hesaplamaya göre memur zammı için refah payı hariç tahmini oran belli oldu. Temmuz 2023'de uygulanan yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı çıkarıldığında memur enflasyon farkı yüzde 25,59 olarak gerçekleşecek. Şu an için alt sınır kabul edilen hükümetin yüzde 15’lik toplu sözleşme oranı ile memur maaş zammının Ocak 2024 için yüzde 44,42 seviyesinde olması bekleniyor. Böylece 8077 TL seyyanen zam ile 22.017 liraya yükseltilen en düşük memur maaşı 31.797 TL’ye yükselecek. En düşük memur emeklisi maaşı ise 9.876 liradan 14.263 lira seviyelerine gelecek.

vA8245aYEcIIZxW1

Ancak 1. Derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesinin ardından rakamlar daha da yukarı çıkacak. Düzenleme hayata geçtiğinde örneğin 30 yıllık emekli aylığında mevcut maaş katsayısına göre 2900 TL, emekli ikramiyesinde ise yaklaşık 99 bin TL artış olacak. 30 yıl hizmeti bulunan bir şefin 12 bin 900 lira olan bir emekli aylığı 3600 ek gösterge sonrasında 15 bin 800 liraya yükselecek. İkramiyesi ise 436 bin liradan 535 bin liraya çıkacak.

hFDluOX3cPY7QjRe