Bu teklif, yaklaşık 6,5 milyon kişiyi etkileyen önemli görüşmelerin odak noktasını oluşturdu. Şimdi gözler, hükümetin sunacağı teklife çevrildi. 14 Ağustos'un zam pazarlığı için kritik bir tarih olduğu açıklanırken, geri sayım başladı.

Kamuda zam pazarlığı, milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren bir aşamaya yaklaşıyor. Teklifler dikkatlice değerlendirilirken, 6,5 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren bu müzakerelerin sonuna gelinmiş gibi görünüyor. Komisyon çalışmaları süresince, hafta boyunca, genel ve hizmet kollarına dair maddeler yoğun bir şekilde tartışıldı. Zaman zaman Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da görüşmelere katıldığı belirtildi.

Atv Haber'e göre, 1 Ağustos'ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin komisyon aşamasında, Memur-Sen ve bağlı olduğu kuruluşların sunduğu tekliflerin yanı sıra kamuoyunun beklenti ve talepleri de titizlikle ele alındı.

"EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 30 BİN TL OLSUN"

Memur-Sen'in talebi maaşlarda 22 bin TL yerine 30 bin TL'lik taban ücret. Talepler arasında ayrıca aylık 7 bin 650 TL kira yardımı, gelir vergisinin yüzde 15'e sabitlenmesi ve 8 bin 77 TL'lik seyyanen zammın emekli memurlara yansıtılması da var.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ NE OLACAK?

Bundan sonraki süreçte komisyonda ortaya çıkan rapor ve tekliflerin müzakere edileceği öğrenilirken gözler artık 14 Ağustos'ta kamu işveren heyetinin sunacağı teklifte olacak.

Hükümetin teklifiyle pazarlıkta ilk viraj geride kalmış olacak. Toplu sözleşme maratonu ay sonuna kadar tamamlanacak.