Güler, emeklilere yapılacak olan zam oranları hakkında son dakika bilgilerini paylaştı. SGK ve Bağ-Kur emeklilerin temmuz ayı zam oranı, haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belirlenmişti. Başlangıçta yüzde 19,77 olarak duyurulan zam oranı, emeklilerin itirazları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahalesiyle yüzde 25'e yükseltildi.

Ancak bu yeni zam oranı da yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri karşısında emeklilerin memnuniyetini sağlamakta yetersiz kaldı. Zam oranının açıklanmasının ardından, emeklilere yönelik seyyanen zam artışı talepleri daha da güçlendi.

Yüzde 25 Zam Oranı Artırılıyor mu? TBMM Görüşmeleri Yarına Ertelendi

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülmesi beklenen memur ve emeklilere yönelik zam düzenlemesi, yarına ertelendi. AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, yarın yapılacak olan zam teklifi görüşmeleri hakkında emeklileri umutlandıran açıklamalarda bulundu.

Abdullah Güler, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Mevcut kanun teklifimiz, 17 maddeden oluşuyor. Ayrıca, 2 tane geçici madde de içeriyor. Toplamda 31 maddeyi Meclisimizin genel kurul gündemine almak üzere, muhalefetle de uzlaşı takvimi içerisinde tamamladık ve Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Bu süreçte, toplamda 31 maddeye ulaştık. Milli dayanışma paketi olarak da değerlendirdiğimiz bu teklif, en düşük memur aylığının 22 bin 10 liraya çıkarılmasını içeriyor."

Güler ayrıca, 6 Şubat depremlerinin etkilerini ele alarak, "Şehirlerde yaşanan depremin ardından hayatın normale dönmesi ve şehirlerin ayağa kaldırılması için önümüzde 2 büyük engel var. Yeniden imar, planlama, altyapı ve üstyapı çalışmalarının finansmanı gerekiyor. Memur maaşlarına zam yaparken, bu giderleri karşılayacak gelir kaynaklarının oluşturulması gerekmekte" dedi.

Abdullah Güler, ayrıca memur emeklilerinin refah payı, enflasyon farkı ve SSK-Bağkur emeklilerine ödenecek oranları da açıkladı. Kendisine gelen talimat doğrultusunda yüzde 25 zam uygulanacağını belirten Güler, mevcut önergenin maddeleştiğini ve memur emeklilerinin yaklaşık yüzde 25 zam alacağını ifade etti. SSK ve Bağkur emeklileri için de benzer bir durumun geçerli olduğunu vurguladı.

"ARTIRMA NOKTASINDA ÇABALARIMIZ DEVAM EDECEK"

Bize de çok sayıda itirazlar ve talepler geldi. Oransal manada beklentinin daha fazla olduğunu söylediler. Mümkündür, bu manada çalışanlarımızın özellikle enflasyona ezdirilmesi, özlük haklarının artırılması noktasında çabamız olacaktır. Ancak bütçe imkanları dediğimiz denge var. Belli noktalarda tasarrufta bulunarak farklı kalemler oluşturulmak suretiyle fazla verilmesini biz de arzu ederiz. Çok ciddi bir çaba sarfedildi.

Bunların ekonomik büyüklüğü ve bütçeye getireceği yükle beraber. Bizim halihazırda ek bütçemiz vardı. Ek bütçe bugün kabul edildi. Orada yaklaşık 500 milyar TL'ye yakın harcamanın AFAD başkanlığımıza verildiğini görüyoruz. Yaklaşık 300 milyar TL'nin Hazine ve Maliye Bakanlığına verildiğini görüyoruz. Elbette bu manada bu gayreti ve çabayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde ekonomik imkanları artırma noktasında çabamız devam edecektir.