Gençer Yılmaz, yaptığı basın açıklamasında özellikle kadın doğum ek binasında keyfi görevlendirmelerin sıkça yaşandığını ve başhekimin bu konuda yapılan taleplere rağmen herhangi bir çözüm sunmadığını vurguladı. Ayrıca, mezuniyeti ve deneyimi uygun olmayan kişilerin sorumlu hemşire olarak görevlendirildiğini belirtti. Şehir hastanesine yapılan görevlendirmelerin de büyük bir sorun olduğunu söyleyen Yılmaz, yenidoğan hemşirelerinin fazla nöbet tutmaya zorlandığını ve bu durumun sağlık çalışanlarını zorladığını dile getirdi.

Sağlık çalışanlarının yaşadığı bu zorlukların CİMER'e bildirildiğini ancak başhekimlikten gelen cevapların sonuçsuz kaldığını belirten Yılmaz, başhekim yardımcılarının şikayette bulunan çalışanlara mobbing uyguladığını ve daha fazla şikayette bulunmamaları yönünde baskı yaptığını iddia etti.

Hastane içinde yaşanan keyfi görevlendirmeler, baskı ve yer değiştirmelerin artık dayanılmaz hale geldiğini vurgulayan Yılmaz, sağlık çalışanlarının yaşadığı bu olumsuzluklara karşı çözüm üretilemediğini belirtti. Memur-Sen İzmir İl Başkanı, sağlık çalışanlarının bu zor durumunu gerek hastane başhekimine ilettiklerini gerekse CİMER'e başvurduklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade etti.

“LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERDEN RAHATSIZIZ”

Hastanede tıbbi sekreterlere yönelik mesai uygulaması başlatıldığını ifade eden Yılmaz, “Hastanede akla ziyan uygulamaları maalesef devam ediyor. Dün verilen yazılı bir talimat ile Sadece tıbbi sekreterlere yönelik bir mesai uygulaması başlatılmış. Doktorundan hemşiresine temizlik elemanından güvenliğe bütün personel için çalışma saatleri 16.00 olarak uygulanırken sadece tıbbi sekreterler 17.00 ye kadar beklemesi istenmiş. Bu tam anlamı ile bir meslek grubuna dönük olarak yapılan baskı ve mobbingdir. Daha önce de aynı meslek gurubuna dönük olarak kıyafet dayatılması yapıldı. Engelli personellere bile kıyafet konusunda baskı yapıldı. Şehir hastanesi açılacak diye sabrettik. Fakat bıçak kemiğe dayandı. Biz tıbbi sekreter arkadaşlarımızın yanındayız. Bu haksız ve hukuksuz uygulamanın bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.

Poliklinikte hekim arkadaşını çalıştıramayan başhekimin gücü Tıbbi sekretere yetiyor anlaşılan. Sağlık sen olarak üyemiz olsun ya da olmasın hakkında tutanak tutulan ya da cezai işlem başlatılan bütün tıbbi sekreter arkadaşlarımıza hukuki destek vereceğiz ve onlara sahip çıkacağız. Hastanenin kurumsal sosyal medya adresinden özel paylaşımlarını yaparak reklam yapacağını düşünenler yanılıyorlar. Biz inanıyoruz ki bu durum şehir hastanesinin açılması ile birlikte düzelecektir. Biz liyakatsiz yöneticilerin buralarda olmasından duyduğumuz rahatsızlığı her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Hiç kimse sağlık çalışanlarının emeğinin üzerine kendi kariyer planını inşa edemez” ifadelerini kullandı.