Açıklamalarında vurguladığı üzere, Açıkgöz, sadece 6 ayda bir veya 2 yılda bir değil, her 3 aylık dönemde maaşların gözden geçirilmesini talep ettiklerini ifade etti. Bu yaklaşımın, ekonomik koşulların daha hassas bir şekilde takip edilmesine ve memurların daha adil bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanıyacağını vurguladı. Vergi oranlarının sabitlenmesi talebi de, memurların gelirlerini daha öngörülebilir hale getirerek mali güvencelerini artırma amacını taşıyor.

Ayrıca, kira yardımı talebiyle ilgili olarak Açıkgöz, artan kira maliyetleri karşısında memurların zor durumda kaldığını belirtti. Kira yardımının memurların yükünü hafifleteceği ve yaşam standartlarını daha iyi hale getireceğine inandıklarını söyledi.

Memur-Sen Sinop İl Başkan Vekili Mustafa Açıkgöz, 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde öne sürdükleri bu taleplerin, memurların daha adil ve sürdürülebilir bir ekonomik gelecek için gereklilikleri yansıttığını ifade etti. Toplu sözleşme sürecinin, memurların haklarının korunması ve iyileştirilmesi adına önemli bir fırsat olduğunu belirterek, görüşmelerin sonuçlarını dikkatle beklediklerini dile getirdi.

"MEMURUN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİSİ VERGİ ORANLARI"

Memur Sen Sinop İl Başkan Vekili Mustafa Açıkgöz, şöyle konuştu.

1- Zaten cumhurbaşkanımızın ekibi 2023 yılı seçim değerlendirmesinde vaat ettiği, merkez bankasının da açıkladığı enflasyon oranının ciddi anlamda. İlk dönemki 8, ikinci dönem 4 puan altında. Zaten bu kendi teklifleriyle çelişiyor. Yaşanan ciddi enflasyon oranı. Bizim istediğimiz 6 ayda bir ya da 2 yıldır bir yapılması değil. 3’er aylık dönemlerde bunun revize edilmesini istiyoruz.

2- Kira yardımları da istiyoruz. Çünkü tüm kiralar aldı başını gitti. Memur her zaman devletin yanında. Bütün afetlerde, kamu zararı olduğu yerlerde memur her zaman taşın altına elini koymuştur. O yüzden emekle tasarruf olmayacağını düşünüyoruz. Memurun hakkının verilmesini istiyoruz.

3-Memurun en büyük sorunlarından birisi zaten vergi oranları. Belli bir zamandan sonra yüzde 30’lara aran ciddi anlamda vergi kesintisi oluyor. Biz bunun yüzde 15’de sabitlenmesini uzun zamandan beri dile getiriyoruz."

ANKA