Milyonlarca devlet memurunun merakla beklediği zam konusunda bazı belirsizlikler devam ederken en düşük devlet memuru maaşının 22 bin lira olacağı kesinleşti. Diğer detaylar henüz netlik kazanmadı.

Zam her memura aynı oranda uygulanmayacak

Taban aylığa zam, seyyanen zam gibi seçenekler masada yer alırken en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılabilmesi için %85 oranında bir zam gerekmektedir. Bununla birlikte, bu oranın her memura aynı şekilde uygulanmayabileceği konusunda haberler yayılmaktadır.

Kariyer meslekler için 3 asgari ücret hayal oldu!

Ülkemizdeki açlık sınırının 10 bin 373 TL, yoksulluk sınırının ise 33 bin 788 TL seviyesine yükseldiği bir ortamda, 22 bin lira maaşın düşük kalacağı ifade edilmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar en düşük memur maaşının 3 asgari ücrete denk geldiği düşünülürken, bugün eğitimli ve kariyer sahibi mühendisler, hemşireler ve öğretmenler için 3 asgari ücretin hayal olduğu görülmektedir.

Maliye kökenli kaynaklar ipuçlarını verdi…

Son 2 yılda asgari ücretli ve kamu işçileri önemli zamlar alırken, maalesef memurların zam oranı bu rakamların gerisinde kaldı. Maliye kökenli bürokratlar tarafından verilen bazı ipuçlarına göre, göreve yeni başlayan bir lise mezunu kadrolu bir hizmetlinin maaşının 22 bin lira olabilmesi için %85 oranında bir zam gerekmektedir.

Unvan bazlı zam mı yapılacak?

Maaşı 22 bin liradan daha yüksek olan devlet memurlarına ise %55 ile %85 arasında değişen oranlarda zam yapılması gündemdedir. Öğretmenler, polis memurları, hemşireler ve benzeri mesleklerde ise %60 ila %65 arasında bir zam konuşulmaktadır. Genel müdürler gibi en yüksek maaş alan meslek gruplarında ise %55 taban zammı öngörülmektedir.