Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş Kongresi'nde yaptığı açıklamada en düşük memur maaşlarının önce 15 bin liraya yükseltileceğini ve ardından Temmuz ayında enflasyon farkı ve refah payıyla birlikte en düşük memur maaşlarının 22 bin lira olacağını duyurmuştu.

Bu açıklama sonrasında konuyla ilgili çeşitli spekülasyonlar ortaya çıktı, ancak maaş artışlarının kesin olarak uygulanacağı belirtildi.

En düşük maaşa aile yardımı, çocuk yardımı, vergi dilimleri dahil mi tartışmaları devam ederken bugün de kök maaş iddiası ortaya atıldı.

Öncelikle kök maaş nedir?

Emekli maaşlarından yola çıkalım:

Örneğin 4.000 lira maaş alan bir emekliye şu an 7.500 TL ödenecek. Temmuz ayında bu emekliye yüzde 30 zam yapıldığında yeni kök maaşı 4000 X % 30 = 5200 TLye çıkacak. Bu rakam da 7.500 TLye tamamlanacak.

Yani memur maaşlarına yapılacak zamda herkese yüzde 45 oranında bir zam yapılırsa 12 bin 500 lira alan bir memur 18 bin 125 lira kök maaşı olacak. Hükümet ise bunu 22 bin liraya yükseltilecek. Lakin daha sonra yapılacak zamlarda kök maaş üzerinden devreye girecek.

Henüz iddia niteliğinde de olsa kök maaş uygulaması gelirse sorunlar yeniden baş gösterebilir.