Toplu Sözleşme görüşmeleri memur maaşı zammı için kritik bir dönemde ilerlerken, bir başka önemli düzenleme için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede, 4 meslek grubunu içine alan 3600 ek gösterge düzenlemesi daha geniş bir kapsama yayılarak birinci derecedeki tüm memurları kapsayacak şekilde güncelleniyor. Bu düzenlemeyle birlikte, başlangıçta 470 binden fazla memur bu avantajdan yararlanabilecek.

Bu süreçle ilgili tüm ayrıntılar dikkatlice incelenirken, Sosyal Güvenlik (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş, konuya ilişkin olarak TRT Haber'e açıklamalarda bulundu. Karakaş, "3600 ek gösterge sisteminden, en az 2 yıl ve üzeri üniversite mezunu olanların faydalanabileceğini ifade edebiliriz. 2 yıl üniversite mezunu olanlar, 10. derece 2. kademedeki başlangıç seviyesinden birinci dereceye kadar yükselebilecekler. Ancak 4 yıllık üniversite mezunu olanlar daha avantajlı bir pozisyonda bulunuyor, çünkü 9. derece 1. kademesinde başlangıç yapabilecekler" şeklinde açıklamada bulundu.

EĞİTİM DURUMU ETKİLİ OLUYOR

Memuriyet derecelerini ise birçok faktörün etkilediğini belirten Karakaş şu ifadeleri kullandı:

"Memurun çalıştığı kurum sınıfı ve özellikle eğitim durumunun birinci dereye etkili olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla üniversite mezunlarının gerekli hizmet yılını doldurdukları takdirde zaten birinci dereceye hak kazandıklarını söyleyebiliriz.”

3600 ek gösterge düzenlemesinin kamu görevlilerine özellikle emeklilikte önemli kazanımlar sağlaması bekleniyor.