Memur ve emeklilerin 5 aylık maaş artış oranları nihayet açıklandı. 6. dönem toplu sözleşmesi kapsamında, memur maaşlarına uygulanacak olan yüzde 6'lık zamın yanı sıra 5 aylık enflasyon farkı da eklenmesi kararlaştırıldı. Bugünkü hesaplamalara göre, memur maaşlarındaki artış oranı yüzde 13,13'e ulaşıyor ve bu artışa önemli bir refah payının da ekleneceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber'de yaptığı açıklamada memur maaşlarındaki artışa dair değerlendirmelerde bulundu. Zengin, son birkaç dönemde memurlar ve emeklilere verilen zam miktarlarının yasal düzenlemelerin ötesinde bir refah payını da içerdiğini ifade etti.

Bu nedenle önümüzdeki dönemde de önemli bir refah payının verileceğini öngördüğünü belirtti. Şu an itibarıyla açıklayacağımız rakamlar sadece yasal düzenlemeler ve toplu sözleşme gereği yapılan zam oranlarını yansıtmaktadır.

Mayıs ayı TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) verilerine göre, son 5 aylık enflasyon oranı yüzde 15,26 olarak belirlendi. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin son 6 aylık TÜFE oranında zam alacaklarını söyleyebiliriz. Dolayısıyla, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı şu anda yüzde 15,26 olarak hesaplanmış durumdadır. Tabii ki, haziran ayında gerçekleşecek TÜFE oranı da ilave edilecektir.

Ardından da refah payı uygulaması yapılacaktır. Önceki dönemde refah payının yüzde 14,60 olduğunu düşündüğümüzde, neredeyse mevzuatın öngördüğü zam oranı kadar bir refah payı verildiği görülmektedir. Bu dönemde de SSK ve Bağ-Kur emeklileri için mevcut durumda yüzde 15,26 zam oranı belirlenmiş durumdadır ve haziran ayındaki enflasyon verileri ile refah payı da hesaplanacaktır. Ne kadar olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

"En düşüm memur maaşına yapılacak artış diğerlerini de etkiler"

Memur ve memur emeklileri ise 6. dönem toplu sözleşmesine göre dördüncü altı aylık zamlarını alacaklar. Enflasyon farkı ile birlikte 5 aylık gerçekleşen toplu sözleşmeye göre zam ya da maaş artışı şu anda 13,13. Ancak bu hem haziran ayı enflasyonu ilave edilecek hem de önemli bir refah payı ilave edilecek ki, Sayın Cumhurbaşkanımız 11 Mayıs'da en düşük devlet memuru maaşının 12 bin liradan 22 bin liraya çıkacağını ifade etmiştir.

En düşük memur maaşı yüzde 85 artacak

Birincisi memura temmuz ayında gerçekleşen ya da toplu sözleşmede yer alan yüzde 6'lık zam verilecek. Üstüne enflasyon farkı verilecek. Yüzde 13,13. Bunun üzerine refah payı verilecek ve bir de az önce Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Mayıs'da en düşük devlet memuru maaşının 22 bin liraya çıkmasını ifade etmişti şu anlama geliyor. En düşük memur maaşının temmuz ayında yüzde 85 artış görmesi anlamına geliyor.

Kademeli artış nasıl olabilir?

Bunun üstündekilere yönelik olarak da iki türlü yöntem olabilir. Yakın zamanda yetkili konfederasyon olan Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan bir heyet bir araya gelip 12 bin liranın üzerinde maaş alan öğretmen, mühendis, polisler, kamu görevlileri, akademisyenler bunlara ne kadar zam yansıtılacağına dair bir çalışma yapılmasını muhtemel görüyorum.

Burada iki alternatif ortaya çıkıyor. Biri taban maaşlara bütün memurların belli oranda seyyanen zam verildikten sonra hepsine belli bir oranda zam verilme ihtimali söz konusu olabilir. İkinci bir ihtimal olarak da burada en düşüğe 85, yukarılara doğru bir oransal, kademeli bir artış da söz konusu olabilir. Bunun daha somut adımlarını yakın zamanda yapılacak çalışmada göreceğiz. Çünkü vakit de az kaldı. 1 Temmuz'dan itibaren maaşlar geçerli olacak. Dolayısıyla kısa süre içerisinde bir iki hafta içerisinde belki böyle bir komisyon oluşturulmak suretiyle memurlara verilecek zam oranı da belli olacaktır diye düşünüyorum.