Toplantının öne çıkan detayı ise Sayıştay Başkanı Metin Yener'in masanın başında oturarak toplantının başkanı olarak belirlendiğini gösteren fotoğraf oldu. Toplu sözleşme masasından farklı olarak, bu fotoğraf gözleri üzerine çekti.

SENDİKALARDAN 5, HÜKÜMETTEN 6 ÜYE VAR!

Daha önceki bilgilere göre, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'nde Hükümet tarafından 6 üye, sendikalar tarafından ise 5 üye bulunuyor.

SENDİKALARI TEMSİL EDENLER

Kamu Görevlileri Hakem Heyeti toplantısında sendikalar ve hükümet temsilcileri arasında önemli isimler yer alıyor. Sendikaları temsilen Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Öztürk, Soner Can Tufanoğlu ve akademisyen üye Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu katılıyor. Türkiye Kamu Sen'i ise Türkeş Güney, KESK'i temsil eden isim ise Şenol Köksal bulunuyor.

hkem-heyeti

HÜKÜMET KANADINI TEMSİL EDENLER

Hükümet tarafını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. İ. İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Başkan Yardımcısı İsa Atçeken ve akademisyen Prof. Dr. M. Fatih Uçan temsil ediyor. Heyetin başkanı ise Sayıştay Başkanı Metin Yener olarak belirlenmiş durumda.

LÜTFİHAK ALPKAN’A DİKKAT!

Toplantıda dikkat çeken detaylardan biri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan'ın başkanın yanında yer alması. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. İ. İlhan Hatipoğlu'nun etkili olacağı ve son kararı vereceği belirtiliyor. 

HATİPOĞLU SON KARARI VERECEK

Hatipoğlu, daha önce BÜMKO Genel Müdürlüğü görevini yürüttüğünden deneyimli bir hükümet temsilcisi olarak öne çıkıyor. Diğer üyelerin Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisinin görüşünü önemli ölçüde dikkate alacağı ifade ediliyor.