Milyonlarca memur ve emekli, asgari ücretin belirlenmesinin ardından maaşlarına ve aylıklarına yapılacak zam haberiyle büyük bir heyecan içerisinde bekliyor. Bu konuda öncelikli beklenti, yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon (TÜFE) oranları olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 5 Temmuz'da açıklayacağı oranlar, memur ve memur emeklileri için önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor. Bu oranlar sayesinde, enflasyon farkı netleşecek ve maaşlara yansıyacak. Ayrıca, bu kesim için toplu sözleşmeye bağlı olarak ikinci altı ayda yüzde 6 maaş artışı bekleniyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; bunların yanında en dikkat çekici beklenti en düşük memur maaşıyla ilgili. İktidar, seçim öncesi bu maaşı net 22 bin liraya çıkaracağını açıkladı. Bu da en düşük memur maaşının 10 bin lira civarında artacağı anlamına geliyor. Ancak 22 bin lira netleşirse daha yüksek kademe ve dereceye sahip memurlar için nasıl bir düzenleme yapılacağı ise belirsiz.

7 BİN 500 TL KAYGISI

Yasal düzenlemenin geçen hafta Meclis'e gelmesi bekleniyordu ama gelmedi. Eğer en düşük memur maaşının üzerindeki maaşlara sadece toplusözleşme zammı ve enflasyon farkı verilirse memurlar da emekliler gibi "en düşük maaşta" eşitlenmiş olacak.

Kademe ve derecenin hiçbir anlamı kalmayacak. Yine iktidar, emeklilerin yarısından fazlasının en düşük aylık olan 7 bin 500 lirada eşitlenmesi nedeniyle, daha fazla prim ödeyenler için yeni bir düzenleme yapılacağını duyurmuştu.

Ancak en düşük aylık olan 7 bin 500 liranın artıp artmayacağı, artarsa ne kadar olacağı konusunda iktidardan net bir açıklama yok. Halen kök aylığı 5 bin liranın altında olanlar var. İktidarın memurlarla ilgili yasal düzenlemeye daha fazla primi olan emeklilerle ilgili maddeler de koyması bekleniyor. En düşük aylıkla ilgili düzenleme için de teklif bekleniyor.