Genel Başkan Taşkın, kamu çalışanlarının maaşlarının artan maliyetlere yetişemediğine dikkat çekti. Özellikle doğrudan vergi gelirlerinin, dolaylı vergi gelirlerinin altında kaldığını belirterek, bu durumun vergi sistemindeki adaletsizliği derinleştirdiğini ifade etti. Bu adaletsizlik nedeniyle dar ve sabit gelirli kamu çalışanları, maaşlarının cebine girmeden harcamalarını yapmak zorunda kaldığını da dile getirdi.

Ali Yalçın: Sakarya’dan Başlayacak,Anadolu Ayağa Kalkacak! Ali Yalçın: Sakarya’dan Başlayacak,Anadolu Ayağa Kalkacak!

Genel Başkan Taşkın, piyasalardaki ürün fiyatlarının artışı, ulaşım ve kira giderlerindeki yükselişin, kamu çalışanlarının yaşam standartlarını olumsuz etkilediğini belirtti. Bu nedenle kamu çalışanlarının geçim sıkıntısı çektiğine dikkat çekti.

Memur vergi oranı %15’te sabitlenmeli!

Büyük zamlar ve vergi artışları nedeniyle maaşlar hızla eriyor, buna karşılık gelirler sabit kalıyor; bu da geçim sıkıntısını derinleştirirken, yüksek enflasyon nedeniyle yoksulluk artıyor. 1 Ocak’tan itibaren maaşlara yapılacak zamların TÜİK verilerine göre ve seçime yönelik oransal olarak büyük görünecek, psikolojik etki yaratmak amacıyla bahar havası estirecek şekilde değil, gerçek enflasyonun üstünde, reel bir artış yapılması gerekmektedir.

Aksi halde maaşlara yapılacak zam birkaç ay içinde eriyip gidecektir. Zaten alım gücü neredeyse bitmiş olan memur ve emeklinin kemer sıkacak hali kalmadı. Bunlar dikkate alınarak; vergi dilimleri yükseltilmeli, vergi oranı %15’te sabitlenmeli, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını sağlayarak vergide adaleti sağlayacak bir sisteme geçilmelidir. Memurdan daha az vergi alınarak, enflasyonun üstünde maaş zammı ve refah payı verilerek reel artış yapılmasını istiyoruz.