Bugün yapılan bir asparagas haberde, memur maaşlarında iyileştirme yapılacak kanun teklifinin ekim ayında Meclis'te görüşüleceği iddiası ortaya atıldı.

Yalan haber sonrası İletişim Başkanlığı tarafından hızlı bir şekilde yapılan açıklamada, Ak Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun ifadelerine atıfta bulunularak iddialar yalanlandı. Yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, DHA'ya yaptığı açıklamada, yeni dönemin ilk yasal düzenlemeleri hakkında bilgi verdi. Akbaşoğlu, "28. dönemin ilk kanun teklifi olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce ifade ettiği gibi en düşük memur maaşının 22 bin TL olarak düzenleneceği bir teklif sunulacak.

Ayrıca SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na tabi emeklilerin temmuz ayına dönük enflasyon farkı ve refah payı farklarının ele alınacağı bir düzenleme de gündemde olacak. Bu düzenlemeler, TBMM'nin yeni döneminde ilk faaliyetleri olacak" şeklinde konuştu.

'YENİ ANAYASA EKİMDE'

Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları çerçevesinde ekimde yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte, öncelikli gündemlerinin yeni sivil bir anayasa olacağını da aktararak, "Bütün partilerin ortaya koyduğu sivil, demokratik, özgürlükçü, katılımcı, kuşatıcı ve kendi paradigmasını temellendirmiş ve tutarlılığını ortaya koymuş milletimizin ve devletimizin, kırmızı çizgilerini muhafaza etmek suretiyle, bu manada Türkiye'yi, 'Türkiye Yüzyılı'nın ve yepyeni bir dünyanın lokomotifi haline getirecek yeni sivil anayasanın yapılması da temel gündemimiz olacaktır. Bunu da ekim ayında açılacak yeni yasama döneminde etraflıca konuşabilme imkanını hep beraber elde etmiş olacağız" dedi.

'KİMSE BU GÖREVDEN KAÇAMAZ'

Yeni anayasa çalışmalarının yol haritasına ilişkin de Akbaşoğlu, "Öncelikli olarak usulün metodun belirlenmesi gerekmektedir. Daha önce bir tecrübe var. 2011 yılında bütün partiler bir komisyon kurmak ve üye vermek suretiyle, belirli aşamalarda bir araya gelmek suretiyle, toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelmek suretiyle, TBMM'de bir komisyon kuruldu. Burada oluşan bir müktesebat var. Büyük bir birikim var. Geçmişte 82 Anayasası'nda yapılan çalışmalarda 60'a yakın maddede bütün partilerin uzlaşısı söz konusuydu. Hem geçmişte yapılan çalışmaları irdeleyip, onu da baz alıp bunun üzerinden veya partilerin yaklaşımları çerçevesinde oluşabilecek farklı bir usulle hep beraber tekrar toplumun beklentisi olan yeni bir anayasanın milletimize kazandırılması talebi ve söylemini ete kemiğe büründüreceğiz. Sivil bir anayasa, seçilmiş Meclisin teşekkülü ile oluşmalı. Hiç kimse bu görevden kaçamaz. Geniş bir uzlaşı içinde sivil anayasayı yapmakla görevlendirildik" ifadelerini kullandı.