Bu hafta masada olan toplu sözleşme görüşmeleri, milyonlarca memur ve memur emeklisi için kritik bir aşamada bulunuyor. Görüşmelerin sonucu, hem memur maaşlarını hem de yaşam standartlarını etkileyecek. İktidar, 14 Ağustos'ta sunmuş olduğu teklifinde, 2024 yılı için yüzde 14+9 ve 2025 için yüzde 6+5 zam önerisiyle önemli bir adım atmıştı. Ardından 17 Ağustos'ta ise 2024 yılı için teklif, 2 puan artışla yüzde 15+10'a yükseltildi. Ancak, bu teklifler, bileşik olarak yüzde 33 ve yüzde 15 olarak öngörülen Merkez Bankası enflasyon tahminlerinin altında kaldı.

Toplu sözleşme görüşmelerinin son aşaması, 22 Ağustos'ta tamamlanacak. Bu tarihte alınacak kararlar, memurların ve memur emeklilerinin geleceğini belirleyecek nitelikte. İktidarın, yarın kabine toplantısında konuyu ele alarak salı günü son bir teklif sunması bekleniyor

ERDOĞAN BELİRLİYOR

Eğer iktidar ile yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında anlaşma sağlanamazsa 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. Hakem kurulunda iktidar tarafından belirlenen üyeler çoğunlukta. Kurul 11 kişiden oluşuyor. Başkanını, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkan, başkanvekili, başkan yardımcısı veya daire başkanları arasından cumhurbaşkanı seçiyor. Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarından 4 üye yine cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor. En fazla üyeye sahip Memur-Sen iki, Türkiye Kamu-Sen ile KESK birer üye seçiyor. Cumhurbaşkanı ayrıca akademisyenler arasından bir üye seçiyor. Bunun yanında sendikaların belirleyeceği 7 öğretim üyesi arasından cumhurbaşkanı tarafından bir üye daha seçiliyor. Kurul 31 Ağustos’a kadar kararını verecek. Bu karar kesin olacak.

Görüşmelerin son günü olan 22 Ağustos’ta Anadolu Sen, BASK, Birleşik Kamu-İş, Çalışan-Sen, Hak-Sen, Hür-Sen, Şehit Gazi-Sen, Yurt Sen konfederasyonları ile Tüm Emekliler Sendikası ortak iş bırakma eylemi yapacak. 8 konfederasyon ve 1 sendika aynı gün saat 12.00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde ve illerde basın açıklamaları yapılacak.

Kamu Konfederasyonu Platformu Sözcüsü, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, “Emeğimiz ve geleceğimiz için birlikteyiz” derken iktidarın tekliflerini “utanç zammı” olarak değerlendirdi. Yeşildağ, yoksulluk sınırının 40 bin TL’ye ulaştığına, büyükşehirlerdeki kira ortalamasının en düşük memur maaşının 3’te 2’sine denk geldiğine işaret etti.