Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta canlı yayında yaptığı açıklama ile en düşük emekli aylığı 5.500 TL’den 7.500 TL’ye yükseltilmişti..

Emeklilerin olduğu gibi kamuda aktif çalışan memurların da özellikle artan gıda ve barınma fiyatları sonrasında yaşadıkları geçim sıkıntısı nedeniyle hükümetin memur maaşlarında da düzenleme yapıp yapmayacağı merak konusu olmuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’a basın mensuplarının memura ek zam yapılacak mı? sorusuna “anayasaya aykırı olur” açıklaması sonrası memurlara adeta çileden çıkmıştı.

Tüm bu gelişmelerin ardından memurlar hükümete seslerini duyurabilmek için sosyal medyadan yaptıkları #MemuraRefahZammı  gündem çalışmasıyla 200 bine yakın tweet atıldı görüldü.

ZAM ETİKETİ TT OLDU

Konuyla ilgili ekonomik anlamda geçinemediğini ifade eden ve sosyal medyada örgütlenen memurlar "MemuraRefahZammı" etiketiyle kısa sürede 200 bine yakın tweet attı.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

ek-zam-1

ek-zam-10

ek-zam-8

ek-zam-9

ek-zam-7

ek-zam-6

ek-zam-5

ek-zam-4

ek-zam-3

ek-zam-2

ENFLASYON FARKINA GÖRE ZAM ALACAKLAR

TÜİK'in açıklayacağı enflasyon verilerine göre memur maaşlarına yeni zammın Temmuz ayında yapılacağı tahmin ediliyordu. Ocak ayında aylık bazda enflasyon 6,65 olarak açıklanmıştı. 3 Mart tarihinde açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamlarına göre aylık bazda enflasyon % 3,15'lik artış gösterdi. Bu hesaplamalar doğrultusunda memur ve memur emeklisinin alacağı iki aylık enflasyon farkı 9.8 oldu.

Editör: Güler Sağlam