Hekime Yapılan Tehdit

İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan bir Aile Sağlık Merkezi'nin kiralanması süreci, kadın doktorun yaşadığı tehdit ile gölgede kaldı. Kiranın üç katına çıkarılması talebi karşısında direnen doktora yöneltilen "yalnız bir kadınsınız" ifadesi, cinsiyetçi bir baskı örneği olarak kayda geçti. Sağlık hizmeti veren merkezlerin zorluklarına ek olarak, kadın doktorların da maruz kaldığı baskı ve tehditler, sağlık sektörünün kritik sorunlarını yansıtıyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan büyük bölümü şahıslardan kiralanan binalarda hizmet veren Aile Sağlık Merkezleri, astronomik kira artışlarıyla karşı karşıya kalıyor. ASM'ler, ekonomik zorluklar nedeniyle Sağlık Bakanlığı'ndan destek talep ediyor ancak bakanlık ASM'lerin kendi çözüm yollarını aramalarını istiyor.

Beylikdüzü'nde bulunan 14 numaralı ASM'nin işyeri sahibi, kirayı üç katına çıkarmayı talep edince hekimler zor bir durumda kaldı. Sağlık personelinin hizmet verdiği merkez, bakanlığın tahsis ettiği bütçe ile kira artışını karşılayamayacaklarını dile getirdi. Bu çaresizlikle karşı karşıya kalan hekimler, işyerinin sahibi tarafından reddedilince yeni bir sorunla karşılaştı.

TACİZ TELEFONLARI BAŞLADI

İstedikleri artış gerçekleşmeyince, “Allah göstermesin başınıza bir şey gelsin istemeyiz. Siz yalnız bir kadınsınız. Sokakta bir sürü serseri var, üç kuruşa neler yaparlar? Mesela sizin camlarınızı indirirler. Sabah bir gelmişsiniz camlarınız yerinizde yok” gibi telefonlar almaya başlayan hekimler, çareyi İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne başvurmakta buldu.

Aldıkları taciz telefonlarından tedirgin olduklarını iletti, ancak “Devletin hiçbir kurumunda sizi taşıyacağımız yer yok. Başınızın çaresine bakın” yanıtı alındı, ödenek olmadığı belirtildi.

“HEKİM, EBE, HEMŞİRELERİN CAN GÜVENLİĞİ YOK”

SÖZCÜ'ye konuşan Birlik ve Dayanışma Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Dr. Ahmet Mehlepçi, yüzde 200'e varan enflasyonun olduğu bir ortamda Bakanlığın cari giderlere sadece yüzde 17 artış yaptığını söyleyerek, “Bu durum hekimleri, çalıştırdıkları personel ve özellikle ASM'leri kiraladıkları mülk sahiplerine karşı zor durumda bırakıyor. Bir takım mülk sahipleri fırsatçılık yaparak astronomik kira artışları istiyor. Kabul edilmediğinde ise Beylikdüzü 14 Nolu ASM'de olduğu gibi tehditler ile  mafyavari yöntemleri devreye sokmaya çalışıyor.

Orada çalışan hekim, ebe-hemşire arkadaşlarımızın can güvenliği yoktur. Sağlık Bakanlığı personeline sahip çıkmıyor. Burada yaşanacak herhangi bir olumsuzluktan, mafyavari davranışlar sergileyen mülk sahibi kadar, personeline sahip çıkmayan Bakanlık da sorumludur. Bizler kamu hizmeti yapıyoruz, bu hizmeti kamu binalarında yapmak istiyoruz. Bizler bu ülkenin sağlık sisteminin bel kemiği iken tehditler altında işimizi nasıl yapacağız? Arkadaşlarımızın yaşadıkları karşısında sessiz kalmayacağız” dedi.

Latif SANSÜR-Sözcü