Arslan, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü'nün imzalandığını hatırlattı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imza töreninde, belediye ve belediye şirketlerinde çalışan işçilerin de protokol kapsamında olduğunu ifade ettiğini vurguladı.

Arslan, Yüksek Hakem Kurulu'nun alınan bu kararı değiştirerek, belediye ve belediye şirketlerindeki işçilerin Kamu Çerçeve Protokolü kapsamından çıkarılmasına karar verdiğini belirtti. Bu kararın işveren sendikalarının baskıları sonucunda alındığını ifade eden Arslan, sözleşmelerin kanuna aykırı bir şekilde iptal edilmesini kabul etmediklerini vurguladı.

HAK-İŞ üyeleri adına 2 bin 119 işçiyi kapsayan 13 toplu iş sözleşmesinin Kamu Çerçeve Protokolü emsal alınarak kesin olarak bağlandığına dikkat çeken Arslan, Yüksek Hakem Kurulu'nun bu kesin bağlayıcı kararı gerekçesiz bir şekilde iptal ettiğini belirtti.

Arslan, sonuç olarak Yüksek Hakem Kurulu'nun kesin bağlayıcı kararlarının yasalara uygun şekilde işlediğini ve bu tür bir iptalin yasal düzenlemelere aykırı olduğunu vurguladı. İşçi örgütleri olarak, Yüksek Hakem Kurulu kararlarının kanuna uygun bir şekilde uygulanmasının önemini vurgulayan Arslan, alınan bu kararın gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yüksek Hakem Kurulunun bağımsız, tarafsız ve saygın kuruluşlardan biri olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"Kurulda alınan kararların sosyal taraflar arasında bir denge sağlamasını, çalışma hayatına katkı sunmasını ve yine çalışma hayatında iş barışı ve huzurunu sağlayacak emsal uygulamaları hayata geçirmesini son derece önemli buluyoruz. Ancak, Yüksek Hakem Kurulunun kısa bir süre uyguladıktan sonra prensip kararında değişikliğe giderek kesin olarak bağıtladığı sözleşmeleri iptal etmesi, bundan sonra Kurulda alınacak kararlara da endişeyle yaklaşılmasına neden olacaktır. Kurulun aldığı, belediye ve belediye şirketlerinin 2023 yılı Kamu Çerçeve Protokolü kapsamından çıkarılması ve Yüksek Hakem Kurulunun kesin olarak bağıtladığı toplu iş sözleşmelerinin iptal edilmesi yönündeki kararlarından vazgeçmesini talep ediyoruz."