Sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda Bakan Koca, Libya'daki sel felaketinin yıkıcı etkilerine dikkat çekerek binlerce kişinin hayatını kaybettiğini ve binlercesinin hala kayıp olduğunu belirtti. Bu felaketin ardından Türkiye'den Libya'ya yardım eli uzandığını hatırlatan Koca, daha önce 2 acil müdahale ünitesi, tıbbi sarf malzemeleri, jeneratörler, ilaçlar ve tıbbi cihazlar ile 11 kişilik UMKE ve UMKE ATAK timinin gönderildiğini vurguladı.

Başhekim Acı Haberle Sarsıldı: Babasını Kaybetti! Başhekim Acı Haberle Sarsıldı: Babasını Kaybetti!

Koca, yeni ekiple birlikte toplamda 159 sağlık çalışanının Libya halkının yanında olacağını dile getirdi. Sağlık Bakanı şunları söyledi: "Bu gece, İzmir Alsancak Limanı'ndan kalkacak gemi ile 148 sağlık personeli daha gönderiyoruz. Aynı gemi üzerinde 2 tam teşekküllü sahra hastanesi, 6 acil müdahale ünitesi, 10 ambulans, UMKE ATAK donanımlı 7 araç ve 6 acil müdahale aracı bulunuyor."

Bu önemli yardım seferi, Libya'da yaşanan felaketin etkilerini hafifletme çabalarına katkı sağlayacak ve Türkiye'nin kardeş Libya halkına destek olma kararlılığını bir kez daha gösteriyor.