Maaş tablosu yine değişti: Memur ve emeklinin 2 aylık zammı netleşti! Maaş tablosu yine değişti: Memur ve emeklinin 2 aylık zammı netleşti!

Özellikle Aralık ayında belirlenecek olan asgari ücret zammı için masada belirleyici olacak üç farklı formül bulunuyor. Bu formüller, asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına dair merak uyandırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Orta Vadeli Program'da yer alan yıl sonu enflasyon tahmini, %65 olarak belirlendi. Bu tahmin, altı aylık enflasyon oranı ile yapılacak zamların anahtarı olacak gibi görünüyor. Ayrıca, emekli maaşlarına yapılacak zam için de ilk ipuçları programa dahil edildi.

Peki, asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2024 yılının Ocak ayında geçerli olacak yeni asgari ücret ne seviyede olacak? İşte Orta Vadeli Program'a göre belirlenen yeni asgari ücret ile ilgili tüm detaylar ve son dakika gelişmeleri.

Bu önemli konuyu yakından takip ederek, güncel bilgileri sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Asgari ücret, milyonlarca çalışan vatandaşımız için büyük bir öneme sahip, bu nedenle değişiklikler titizlikle inceleniyor.

ORTA VADELİ PROGRAM’DA ENFLASYON TAHMİNİ %65 OLDU

Hükümet geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak merakla beklenen orta vadeli ekonomi programını duyurdu. Buna göre yıl sonunda enflasyon tahmini %65 olarak gerçekleşti. Yılsonu enflasyonu ile birlikte memur ve emekli maaş zamları, sosyal yardımlara yapılacak zamlar ve asgari ücret zammı belirlenecek. Şimdiden asgari ücret zammı için hesaplamalar ve çalışmalarda başladı.2024 Ocak asgari ücret ne kadar olacak sorusunun yanıtını uzmanlar verdi. Peki 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret kaç TL olacak?

EN AZ %35 ZAM GELECEK

Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılmıştı. Yapılan zam oranı %34 olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda 8500 TL olan asgari ücret 11.402 TL’ye yükseldi. 2023 yılında asgari ücrete yapılan toplam zam oranı ise %54.66 oldu. Asgari ücret tespit Komisyonu yıl sonunda bir kez daha toplanacak ve 2024 asgari ücreti belirleyecek.

Orta vadeli programa göre açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini %65 olarak gerçekleşti. Bu durumda ise asgari ücrete yapılan zam en az % 33 olacak ancak hükümetin masasında farklı formüller de öne çıkıyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN DÖRT FARKLI FORMÜL VAR

Buna göre asgari ücret zammı için dört farklı formül var. Birinci formüle göre yıllık enflasyonun bu yılın başında yürürlüğe giren net 8506 TL asgari ücret üzerinden uygulanması. Bu durumda yeni asgari ücret refah payı hariç 14.036 TL olacak.

İkinci formüle göre ise %65 zam temmuz ayında belirlenen 11.402 TL asgari ücrete uygulanacak. Bu durumda yeni asgari ücret 18.813 TL olacak.

Diğer bir formüle göre ise Temmuz’da yapılan %34 zammın üzerine çıkan enflasyonun geri kalanı uygulanacak. Bu durumda da %31 oranında artışla yeni asgari ücret 14 937 TL olacak.

Şu an formüle göre ise asgari ücrete %37.76 olarak zam yapılacak ve bu durumda yeni asgari ücret 15.707 TL olacak.

Kaynak:tum-haberler.com