Olay, Akçakale'ye bağlı Dibat Mahallesi'nde yaşandı. İddiaya göre, Suriye'nin Telabyad kentinde başıboş bir köpeğin saldırısı sonucu yaralanan Hasan Halil Faras, hızla Akçakale Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Kuduz teşhisi konulan genç hastanenin özel bir odasına yerleştirildi.

Ancak, hastanın kaldığı oda beklenmedik bir şekilde boşaltıldı. Faras, kilitli odanın kapısını açarak hastaneden ayrıldı. Ayrıca hastanede bulunan bir kişinin cep telefonunu da alarak uzaklaştı. Cep telefonunun gasbedildiği ihbarı üzerine hastane polisi devreye girdi. Yapılan güvenlik kamerası incelemesi sonucunda cep telefonunu çalan kişinin, kuduz teşhisi konulan Hasan Halil Faras olduğu tespit edildi.

Hasan Halil Faras, ekipler tarafından boş bir tarlada yakalandı ve hemen karantinaya alındı. Olay, bölgede vatandaşlar arasında tedirginlik yarattı. Kuduz hastalığının tehlikesi ve kaçan hastanın yakalanması, halkın güvenlik endişelerini artırdı.

POLİS VE SAĞLIKÇILAR ALARMA GEÇTİ

Akçakale Devlet Hastanesi'nden kaçan Faras'ı bulmak için polis ve sağlık ekipleri arama çalışması başlattı. Kaçan Faras hastaneye 10 kilometre mesafedeki Dibat Mahallesi'nde boş tarlada bulundu. Etrafa korkuyla bakan Faras'ın ikna olması için Arapça bilen görevliler çağrıldı.

Uzun bir sürenin ardından ikna edilen Faras, özel kıyafetli ekiplerce ambulansla Akçakale Devlet Hastanesine götürüldü. İlçede panik ve tedirginlik yaratan olay üzerine kuduz hastası Suriyeli gencin temasta bulunduğu kişi veya kişilerin tespit çalışması devam ediyor.