Özellikle kredili satışlarda %56’yı aşan gerileme nedeniyle en düşük faiz oranında taksit ödemeleri ise neredeyse 2 asgari ücret tutarını buldu.

Yandal Uzmanı Doktor Maaş Bordrosunu Paylaşarak Diğer Memurlarla Kıyasladı Yandal Uzmanı Doktor Maaş Bordrosunu Paylaşarak Diğer Memurlarla Kıyasladı

Türkiye gazetesi tarafından yapılan haberde; 2024 yılının ilk 2 aylık döneminde konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre %2 gerilemiş durumda.

Bu yılın ilk çeyreğinde toplamda 174.210 konut satışı gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyurulan rakamlarda ise; 2024 yılının ilk 2 ayında banka kredisi kullanılarak satın alınan konut adedi ise toplamda 14.742’ye ulaştı. Toplam satışların ise sadece yaklaşık yüzde 8,5 oranı krediyle satıldı.

FAİZ ARTIŞI, KONUT KREDİSİ TALEBİNİ DÜŞÜRDÜ!

2023'ün ilk iki ayında kredili satışlarda büyük bir düşüş yaşandı, bu durumun temel sebebi ise yükselen faiz oranları oldu. Faiz oranlarındaki artış, konut kredisi talebini önemli ölçüde azalttı. Ancak, Akbank'ın "İlk Evim" kampanyası, konut kredisi faiz oranlarında en uygun seçenek olarak dikkat çekti. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 50'ye çekmesinin ardından birçok banka kredi oranlarını düzenlerken, Akbank'ın kampanyasında henüz güncelleme yapılmadı.

AKBANK’TA TAKSİT TUTARI 30 BİN TL!

Akbank'ın "İlk Evim" kampanyasında faiz oranı yüzde 2,94 olarak belirlendi. Bu oranla 10 yıllık 1 milyon TL tutarındaki kredinin aylık taksiti 30.337 TL'ye ulaşıyor. 120 ayda geri ödenecek miktar ise toplamda 3 milyon 645 bin TL'yi buluyor. Bu aylık taksit miktarı neredeyse iki asgari ücret seviyesinde.

60 ay vade için ise en düşük faiz oranı yine yüzde 2,94 olarak gerçekleşiyor. 500 bin TL tutarındaki kredi için aylık taksit miktarı 20.044 TL olarak belirlenirken, toplam geri ödeme tutarı 1 milyon 205 bin TL'yi buluyor.

Uzun vadeli kredilerde faiz yükü ana para hariç yüzde 264'e, 5 yıllık kredilerde ise yüzde 141'e ulaşıyor.