Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Yemekten Zehirlenen Personele Rapor Verilmedi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Yemekten Zehirlenen Personele Rapor Verilmedi

DW Türkçe’den Gülsen Solaker’in hazırladığı haber analizine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hükümetten ayrılacağı haberleri gündemin üst sıralarına taşınırken, iktidarın sağlık alanındaki politikasını aynı şekilde devam ettirmesi durumunda yeni bir bakanla sektördeki sıkıntıların giderilmesi beklenmiyor.

Fahrettin Koca’nın Görev Süresi ve İstifa İddiaları

2018 yılından beri görevde olan Koca, görev süresi boyunca Covid-19 pandemisi dönemi dahil birçok önemli icraatta bulundu. Ancak sağlıkta özelleştirme, şehir hastaneleri, sağlık çalışanlarının yaşadığı zorluklar ve yurt dışına doktor göçü gibi sorunlar çözülmeyi bekliyor.

Daha önce de çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle 2021 ve 2023 yıllarında istifa kararı aldığı belirtilen ancak kabul edilmeyen Koca’nın, son genel seçim öncesinde de yeni hükümete girmek istemediği konuşulmuştu.

Kızılcahamam Kampı ve Vekillerin Eleştirileri

Haziran başında basına yansıyan haberlere göre, AKP’nin milletvekilleri ile Kızılcahamam’da düzenlediği kampta, sağlık sistemindeki aksaklıklar nedeniyle Koca ile bazı milletvekilleri arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde polemik yaşandı. Merkezi hastane randevu sisteminin (MHRS) işlememesi, doktor yetersizliği ve şehir hastanelerindeki altyapı problemleri gibi konular gündeme getirildi.

Türk Tabipleri Birliği’nin Görüşü

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, sağlık alanındaki sıkıntıları özetleyerek, “Sağlık alanında çok ciddi sorunlar var ve bunlar uzun bir süredir çözülmüyor. Hem hekim ve sağlık çalışanları açısından hem de vatandaşın aldığı sağlık hizmetleri açısından çok ciddi sorunlar var” dedi. Ökten, ekonomik özlük haklarındaki gerileme, sağlık alanında artan şikâyetler ve şiddet olayları, çalışma koşullarının kötülüğü ve yurtdışına göç gibi sorunlara dikkat çekti.

Koca’nın Dönemi ve Sağlık Sistemindeki Gelişmeler

Koca’nın döneminde sağlık sisteminde yaşanan gelişmeler ve halen süren sıkıntılar şöyle özetlenebilir:

  • Covid-19 Pandemisi Yönetimi: Pandemi dönemindeki icraatlar ve eksik bildirimler eleştirilere neden oldu.
  • Sağlıkta Dönüşüm Programı: Şehir hastanelerinin sayısının sınırlandırılması gibi bazı olumlu adımlar atıldı.
  • Sağlık Çalışanlarının Durumu: Doktorların gelirleri konusunda iyileştirmeler yapılmasına rağmen sağlıkta şiddet ve yurtdışına göç engellenemedi.

Bakan Değişimi Sorunları Çözer mi?

Koca’nın görevden ayrılmasıyla akıllara gelen önemli bir soru, yeni atanan isimle temelden bir değişim yaşanıp yaşanmayacağı ve sorunların çözülüp çözülemeyeceği. Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Sağlıkta dönüşüm programından vazgeçilmediği müddetçe bakan değiştirerek sorunların çözülebileceğini öngörmek gerçekçi bir bakış açısı değil” diyerek sistem değişikliğinin önemine vurgu yaptı.

Sağlıkta Liyakat Sorunu

Ökten ve Pala, sağlık sisteminde liyakat yerine iktidara yakınlık veya tarikat ilişkileri üzerinden yapılan görevlendirmelerin sistemi tıkayan faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Ökten, sistem değişmedikçe isim değişikliğinin fazla bir şey değiştirmeyeceğini ifade ederek, “Getirecekleri kim olursa olsun bu sorunları çözmeyecektir ve sorunlar derinleşerek artacaktır” dedi.

Koca’nın istifası veya görev değişikliği, sağlık sektöründe köklü sorunların çözülmesi için yeterli görülmüyor. Uzmanlar, temel politikaların ve yönetim anlayışının değişmediği sürece, yeni bir bakanın mevcut sorunlara kalıcı çözümler getirmesinin mümkün olmadığını belirtiyor.