Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki depremzedelerin çadır ihtiyacını ücretsiz olarak karşılama sorumluluğu taşıyan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, kamuoyunda büyük tepkilere neden olan bir olayla gündeme gelmişti.

 Deprem sonrasında Kızılay'ın deposunda bulunan çadırları, depremin ilk haftasında AHBAP Derneği ve Türk Eczacıları Birliği'ne satış yaparak elden çıkardığı ortaya çıktı. Bu skandalın ardından uzun bir süre istifa çağrılarına direnen Kızılay Başkanı Kerem Kınık, sonunda istifa etti.

 Ancak yapılan araştırmalar sonucunda Kınık'ın, Kızılay'a ait şirketlerdeki başkanlık görevlerini hala sürdürdüğü belirlendi.Bu durum, kamuoyunda büyük bir infiale yol açtı ve Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın istifasının gerçek bir değişimi temsil etmediği tartışmalarına neden oldu.

12 Mayıs 2023'te istifasını veren Kerem Kınık, halen Kızılay Yatırım Holding Anonim Şirketi, Kızılay İçecek, Kızılay Çadır gibi 11 şirketin yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyor. Kınık'ın İstanbul Ticaret Odası'nda 14 ayrı şirket kaydı bulunuyor. Şirketlerin 11'i Kızılay bünyesindeki şirketler ve bunlar da şöyle:

■ Kızılay Yatırım Holding A.Ş.

■ Kızılay İçecek Sanayi ve Ticaret A.Ş.

■ Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.

■ Kızılay Sağlık A.Ş.

■ Kızılay Kültür ve Sanat Ticaret A.Ş.

■ Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.

■ Kızılay Sistem Yapı A.Ş.

■ Kızılay Bakım A.Ş.

■ Kızılay Lojistik A.Ş.

■ Kızılay Arge ve Bilgi Teknolojileri Ticaret A.Ş.

■ Kızılay Biyomedikal Ürünler Ticaret A.Ş.

SAĞLIK ŞİRKETİNE DEVAM

Kınık'ın ayrıca UG Medical Services Sağlık Hizmetleri Şirketi'nde ortaklığı bulunuyor. Firmanın iş alanı “Her çeşit sağlık hizmetleri vermek üzere özel hastaneler, poliklinikler, laboratuvarlar, sağlık merkezleri ve tesisleri, sağlık kabinleri doğumevleri, diş ve protez tedavi merkezi kurmak, işletmek.

İnsan sağlığına hizmet edecek hastane bünyesinde olmak üzere tanı ve tedavi merkezleri, fizyoterapi, rehabilitasyon üniteleri açmak, check-up merkezleri kurmak ve işletmek. Her türlü tıbbı yardım, muayene, sağlık ve hekimlik hizmetleri vermek ve organizasyonları sağlamak” olarak belirtiliyor.