Çalışanların işten ayrıldıklarında veya emeklilik şartlarını tamamladıklarında aldıkları kıdem tazminatı, belirli şartların karşılanması durumunda alınabiliyor. Peki, yüksek miktarda tazminat alabilmek için iş akdi ne zaman sonlandırılmalı? İşte detaylar...

Emeklilik ve Kıdem Tazminatı

Temmuz ayı zammından önce emeklilik şartlarını tamamlayan çalışanlar, "Ne zaman emekli olsam daha yüksek maaş alırım?" sorusuna yanıt arıyor. Temmuz ayı sonrasında emekli maaşlarında artış beklenirken, çalışanlar emekli olduklarında iş akdini sonlandırarak kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor.

Uzman Görüşü: Muhammet Bayram

Kıdem tazminatıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, “Emekli olmak isteyenler tazminatları dikkate almaya başladılar. Kıdem tazminatı oranı memur maaşına yapılacak zam ile yeniden değerleniyor. Bu katsayı da artıyor,” ifadelerini kullandı. Bayram, kıdem tazminatının şimdilerde üst tavan olarak 35 bin TL seviyesinde olduğunu belirterek, bu kapsamda, bir kişinin 10 yıl çalışması halinde en fazla 350 bin lira alabileceğini kaydetti.

Kamu İşçilerinin Maaşlarına Yüzde 135 Zam Yapıldı: En Düşük Maaş 38 Bin TL Oldu! Kamu İşçilerinin Maaşlarına Yüzde 135 Zam Yapıldı: En Düşük Maaş 38 Bin TL Oldu!

Temmuz Ayını Beklemek Avantajlı mı?

Bayram, emeklilerin temmuz ayını bekleyip dilekçe verirlerse kıdem tazminatını daha fazla alabileceklerini vurguladı ve temmuzda memur maaşlarına en az yüzde 25 oranında artış yapılacağını kaydetti. Emekli maaşlarının aylık bağlama oranlarına göre belirlendiğini ifade eden Bayram, “Enflasyon ve büyümeden pay şeklinde veriliyor. Büyüme yüksekse büyümeden daha fazla pay alınacağı için emekli maaşları daha yüksek belirlenebiliyor,” dedi. Ayrıca, 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası işe girenler arasında farklılıklar olduğunu belirtti.

Kıdem Tazminatının Tavanı ve Şartlar

Bayram, kıdem tazminatının tavanının memur maaş katsayısına göre belirlendiğini belirterek,

“Haziran ya da temmuz ayında dilekçe verdiklerinde emeklilerin maaşları değişmez. Burada sadece alacakları kıdem tazminatı temmuz ayı sonrası daha yüksek olacaktır,” açıklamasında bulundu. Kıdem tazminatı alabilmek için, çalışanların belirli şartları sağlaması gerektiğine dikkat çeken Bayram, “İş kanununa göre işçinin en az 1 yıl süre ile aynı iş yerinde çalışması, iş sözleşmesinin haklı bir nedenle veya işveren tarafından haksız bir nedenle feshedilmiş olması gerekir,”

ifadesini kullandı.