Hakkari Yüksekova Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. Emrah Köksal, Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hastanede şiddete ve mobbinge maruz kaldığını iddia ederek acil ameliyatlar dışında tüm operasyonları iptal ettiğini açıklamıştı.

Dr. Köksal’ın iddiaları sonrası SES Sendikası Yüksekova Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla hekimin iddiaları yalanlandı.

SES Sendikası’nın basın açıklamasına hastanede görev yapan sağlık çalışanları da destek vererek sağlık çalışanları ile hekim arasında gelişen ve basınına yansıyan mobbing iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Öte yandan Dr. Köksal’ın sosyal medya açıklamasına bir çok hekim tarafından destek verildi. Hastanelerdeki çarpık hiyerarşik yapının doktor tarafından çok güzel anlatıldığını savunan hekimler, sistemin ana öğesinin kendileri olduğunu, o ilçedeki ahbap çavuşlar olmadığı vurgulandı.

Öte yandan hastanede çalışan diğer sağlık çalışanları ise hekimin olayları manipüle ettiğini, halk ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmek istediklerini savundular.

SES Sendikası Yüksekova Şubesinden Yusuf Taşlı’nın yaptığı açıklamada:

Hastanede gerçekleşen bir operasyon sırasında yaşananların detaylarına değinilerek, doktorun sağlık emekçilerine karşı olumsuz bir tavır sergilediği ifade edildi. Şube Başkanı Yusuf Taşlı, yaşananları eleştirirken, doktorun ameliyat esnasında sağlık emekçilerine karşı aşağılayıcı davrandığını ve gereksiz bir gerginlik yarattığını öne sürdü.

Bahçeli’den Sert Mehmet Şimşek Eleştirisi: Asıl sorumlu.. Bahçeli’den Sert Mehmet Şimşek Eleştirisi: Asıl sorumlu..

Açıklamada, doktorun ameliyathanede yaşanan olaylar nedeniyle bir hemşireyi vakadan çıkarmak istediği, ancak diğer sağlık personelinin soğukkanlı davranarak durumu kontrol altına aldığı belirtildi. Doktorun tavırlarının ameliyatın seyrini olumsuz etkilediği ve hatta diğer ameliyathanelerdeki stabiliteyi dahi etkilediği ifade edildi. Olay sonrasında doktorun hasta tarafından şikayet edildiği ve hatta psikiyatri kliniğine başvurulduğu ve ilaç kullanmaya başlandığı da dile getirildi.

Açıklamada, sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğu ve her sağlık emekçisinin aynı motivasyonla hizmet ürettiği vurgulandı. Doktorun yaptığı iddia edilen mobbing ve iftiraların ciddi sonuçlara yol açtığı ve hukuki süreçte sendikanın sağlık emekçilerinin yanında olacağı ifade edildi. Ayrıca, il sağlık müdürlüğü ve sağlık bakanlığından da acil önlemler alması talep edildi.