Dr. Yücel, yoğun bakım hastalarına damardan verilen polifleks solüsyonlarının kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, bu konudaki düşüncelerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Polifleksin içeriğinde yer alan rafine soya fasulyesi yağı ve rafine zeytinyağı (riviera) karışımına karşı çıkan Dr. Yücel, bu yağların direkt olarak damardan verilmesine itiraz etti.

Yoğun bakım sürecinde hastaların ilk 7 gün boyunca hiç beslenmemesi gerektiğini savunan Dr. Yücel, bu sayede karaciğerde keton cisimleri olarak adlandırılan yağ yıkım parçalarının kana salgılanacağını belirtti. Nitrusyonel ketosis adını verdiği bu sürecin, hastaların iyileşme sürecine daha fazla katkı sağlayacağını ifade etti.

Yücel, yaptığı açıklamada, "Bu durumda vücudun savunma sistemi güçlenecek, yoğun bakım enfeksiyonlarına karşı daha korunaklı olacak ve çoklu organ yetmezliğine girme olasılığı da azalacaktır." dedi.

-e nasıl besleyecekmişiz seni?

-abla bu yağlar pro-inflamatuar yağlar olup bana beş kuruşluk faydası olmaz. Aksine zararı olur. "Şartlar elverişliyse" beni ilk 7 gün hiç beslemeyin. Bunu özellikle rica ediyorum. Şekerli su da istemem. Sakın! Ama gerekirse mineral felan verin. Yeminle bir şey olmaz. Daha önce 7 gün su orucu yaptım. Hem de çok hareketliydim hiç kas erimesi olmadı (olmaz da zaten). Yedi günlük su orucu bana acayip iyi geldi. Gene iyi gelir. Bu sayede keton cisimleri yükselir. Nitrusyonel Ketosise girerim. Bunun iyileşmeme çok katkısı olacaktır. Ayrıca savunma sistemim de güçlenir yoğun bakım enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir durum olur. Çoklu organ yetmezliğine girme olasılığım azalır.

-peki evladım yatışın 7 günden fazla olursa ne yapalım?

-abla nazogastrik sonda (mide sondası) ile günde 3 kez et suyu/kemik suyu/paça çorbası 200 ml x 3 verseniz çok minnettar olurum. 1000 cal/gün yeterli olur. Biz onu evde yoğurtlu, yumurtalı terbiye ile yaparız. Eşim biliyor o günlük getirir size. Senin damardan verdiğin solüsyonda hiç kolesterol yok. Oysa iyileşmem için bana rafine soya yağı değil yüksek doz kolesterol lazım.

-sen de haklısın be evlat. İnşallah yatmazsın yoğun bakıma.

-İnşallah. Söylediklerimi unutma!

Kanunun Yürürlüğe Girmesiyle Birlikte Aile Hekimlerine Destek Ödemesi Yapılacak! Kanunun Yürürlüğe Girmesiyle Birlikte Aile Hekimlerine Destek Ödemesi Yapılacak!

-unutmam. 🙂🙂

Editör: Serap