Kamu toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü görüşmelerini TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri yürütürken işvereni TÜHİS yetkilileri temsil ediyor.

İkramiye ve bazı alt başlıklarda taraflar mutabık kalırken taban ücret ve yüzdelik zam konusunda ise pazarlıklar devam ediyor.

TÜHİS 11 BİN 500 TL TEKLİF ETTİ

İşçi tarafı taban ücretin brüt 15.000 TL olmasını isterken işvereni temsil eden TÜHİS ise 11.500 TL olarak ilk teklifini verdi.

15 BİN TL TABAN ÜCRETTE ISRAR

Sayıları 700 bini bulan kamuda görev yapan işçilerin toplu sözleşme zam pazarlıklarında ikramiye başta olmak üzere bazı alt başlıklarda taraflar mutabık kaldı. Taban ücret ile yüzdelik zam konusunda ise pazarlıkların devam ettiği öğrenilirken işçi tarafı 15.000 TL brüt taban ücrette ısrar ediyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI İŞÇİLERİNİ DE KAPSIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler gibi birçok kurumu da görev yapan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü için sürecin seçimden önce sonuçlanması bekleniyor.

Bu hafta, işçi ve işveren tarafları arasındaki müzakereler kapsamında kalan maddeleri görüşmek için TÜHİS'in ev sahipliğinde tekrar bir araya gelecekler.

BRÜT 15 BİN TABAN + %15 + %45 ZAM İSTİYORLAR

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in işçileri temsil ettiği görüşmelerde, ortak taleplerinde "aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya çıkarılması ve bunun gerçekleştirilmesini takiben bütün ücretlere yüzde 15 refah payı eklenmesini istiyorlar.

Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinin ardından, birinci altı ay için %45 zam, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için ise %5 zam ve enflasyon farkı talep ediliyor.

MEMURLARIDA YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

1 Ağustos'ta başlayacak olan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranlarının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayacak.

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, kamu işçilerini ilgilendirerek, özellikle memurların toplu sözleşmesi olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin de belirlenmesinde çerçeve oluşturması bakımından önem arz ediyor.