20 yıllık işçi ile asgari ücretle çalışan işçinin maaşının aynı olmaması gerektiğini savunan Hak İş Genel Başkanı, “toplu sözleşme sistemimiz tümden çöker, sendikal mücadelenin de anlamı kalmaz” açıklamasında bulundu.

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak İş Sendikası‘nda görev yapan çalışanların maaşını temmuz ayından itibaren 6 aylık enflasyon + iyileştirme zammı yapma kararı aldıklarını belirterek bu zamla asgari ücret konusunda henüz net kararını veremeyen hükumete bir anlamda örnek olacaklarını söyledi.

“ENFLASYONUN BU KADAR HIZLI YÜKSELECEĞİNİ TAHMİN EDEMEDİK”

Arslan, enflasyonun böylesine hızla yukarı gideceğini tahmin edemediklerini, artan hayat pahalılığıyla birlikte ara zammın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Personelin enflasyon kaybını temmuzda telafi etmek için ilk olarak Hizmet-İş'te 'enflasyon artı iyileştirme' çalışması başlattıklarını belirten Arslan şöyle konuştu:

"Önce kendi sendikamızda toplu sözleşmeleri enflasyona karşı korumak için prensip kararı aldık. 6 aylık TÜFE ne çıkarsa onun üzerine bir miktar iyileştirme ekleyip ara zammı yapacağız. Makasın açılmaması için seyyanen ödeme de olacak. Hak-İş ile konfederasyona bağlı tüm sendikalarımızdaki personelin toplu sözleşmelerine de bu zammın uygulanmasını görüşe açacağım."

"TEMMUZDA ARA ZAM YAPILMASI GEREKİYOR"

Arslan, temmuzda sadece asgari ücrete değil kamu ve özel sektördeki sendikalı sendikasız tüm çalışanlara ara zam yapılması gerektiğini söyledi. Arslan, "Sadece asgari ücrete zam yapılıp da toplu sözleşmelerde iyileştirme yapılmazsa o gün kıyametin kopacağı gündür. 20 yıllık işçiyle asgari ücretli aynı maaşı alırsa, toplu sözleşme sistemimiz tümden çöker, sendikal mücadelenin anlamı kalmaz" dedi.