Yargıtay’ın kararında, toplu sözleşme ikramiyelerinin de ücret kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle icra işlemi uygulanabileceğini ortaya koydu.

Memurlara Yapılan Yersiz Ödemeler Faiziyle Geri Alınacak! Memurlara Yapılan Yersiz Ödemeler Faiziyle Geri Alınacak!

Ancak, Yargıtay'ın bu kararında belirttiği üzere, toplu sözleşme ikramiyelerinden tamamının değil, sadece ücret gelirlerinde olduğu gibi 1/4 oranında haciz kesintisi yapılabilir. Kararda, "4857 sayılı Kanunun 35. maddesi uyarınca işçilerin aylık ücretlerinin ancak 1/4'ü haczedilebilir. İkramiye de ücretten sayıldığından, onun da aynı koşullarda (1/4'ü) haczini engelleyen bir yasa hükmü yoktur" denilerek toplu sözleşme ikramiyelerinin sadece 1/4'ünün icra kesintisine tabi tutulabileceği vurgulandı.

İşçilere ödenen toplu sözleşme ikramiyeleri, ücret kapsamında değerlendirilirken, icra kesintisine tabi tutulabilir. Ancak Yargıtay'ın bu kararında, ikramiyenin tamamının değil, sadece ücret gelirlerinde olduğu gibi maksimum 1/4 oranında haciz kesintisi yapılabileceği belirtilmiştir.

Kararın temel sonuçları şu şekildedir:

  • İşçiler, toplu sözleşme ikramiyelerinin sadece 1/4'ünün icra kesintisine tabi tutulabilecektir.
  • İşçinin rızası halinde ise toplu sözleşme ikramiyesinin tamamı haczedilebilir.
  • İlave tediyelerden (13. ve 14. maaş) icra veya haciz kesintisi yapılamaz.
  • Yılda iki defa 30+30 şeklinde alınan ikramiyelerden icra veya haciz kesilebilirken, yılda 4 eşit taksitler halinde ödenen 13 günlük ilave tediyeden icra veya haciz kesintisi yapılamaz.

kamu-iscisi-icra-tediye