Yargıtay: Öğretmenler sadece girdikleri dersin ücretini alabilir! Yargıtay: Öğretmenler sadece girdikleri dersin ücretini alabilir!

Kamu işçilerinin en çok merak ettiği konulardan biri de 2024 yılının Ocak ayında günlük yevmiyelerinin ne kadar olacağı. Enflasyonun son dönemde yüzde 10'a yaklaştığı düşünüldüğünde, kalan 5 aylık dönemde de toplamda en az yüzde 25 ila 30 arasında bir enflasyon artışı bekleniyor. 

Bu da enflasyon farkıyla birlikte kamu işçilerinin yevmiyelerine en az yüzde 30 oranında bir zam gelmesini kesin gözüyle beklememize neden oluyor.

2024 yılının 1 Ocak'ında alınacak enflasyon farkı ve diğer değerlendirmeler göz önünde bulundurulduğunda, eğer farklı bir ödeme kalemi veya seyyanen bir zam gelmezse, kamu işçilerinin günlük brüt yevmiyelerinin 833 TL'den yaklaşık 1100 TL'ye kadar yükselebileceği tahmin ediliyor.

Ancak unutmamak gerekir ki, bu rakam sadece günlük yevmiyeyi kapsamaktadır. Diğer ödeme kalemleri de enflasyon farkına göre artış gösterecektir.

Kamu işçilerinin maaşları ve yevmiyeleri üzerindeki bu olası gelişmeler ile özellikle enflasyonun seyrine göre bu tahminlerin nasıl şekilleneceği önümüzdeki dönemde netlik kazanacak.