Kamu işçilerinin temsilen HAK İŞ ve TÜRK İŞ’in katıldığı toplantıda kamu işvereni temsil eden TÜHİS yetkilileriyle dün saat 14’te yapılan ilk görüşmede herhangi bir netice çıkmadı.

Edinilen bilgiye göre; kamu tarafının işçilere taban ücretin yaklaşık günlük 70 TL’lik zamla çıplak ücretin 403 TLye yükseltilmesi olduğu ileri sürüldü.

Günlük yevmiye ücretine yapılacak 70 TL’lik zammın ardından %15’lik ayrıca zam teklifinde bulunan işveren tarafı işçi sendikalarıyla uzlaşamadı.

Yapılan görüşmeden herhangi bir anlaşmanın sağlanamadığı öğrenilirken bir sonraki toplantının gelecek hafta Salı günü yapılacağı öğrenildi.

TABAN ÜCRET 15 BİN LİRAYA YÜKSELTİLSİN TALEBİ

Görüşmelerde, işçileri temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in belirlediği ortak taleplerde, “aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi” yer alıyor. Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinin sonra ise birinci altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 5’er zam ve enflasyon farkı isteniyor. Bunlarla birlikte, belediye ve il özel idare şirketlerindekileri de dahil tüm kamu işçilerine ilave tediye talep ediliyor.

BAKAN BİLGİN’DEN TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Esas büyük sorun, bizim toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi bütün çalışma hayatının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç var. Onunla ilgili de bütün hazırlıkları yaptık. Bir akademi kurulu kurduk. Sizin de bir akademik çalışmanız oldu. Onu da biliyorum. Bu ortak çalışmayı birlikte değerlendirerek inşallah önümüzdeki dönemde onu hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

SON SÖZÜ ERDOĞAN SÖYLEYECEK

Ancak edinilen bilgiye göre, bugünkü toplantıda herhangi bir karar çıkmadı. Zam pazarlığında bir toplantı daha gerçekleşecek. Kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve konfederasyon başkanlarının görüşmesi sonrasında açıklanacağı ifade ediliyor. Zam oranının ise Ramazan Bayramı öncesinde açıklanması bekleniyor.

İŞTE KAMU İŞÇİLERİNİN TALEP LİSTESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'na (TÜHİS) iletildiği belirtilen ortak talepler arasında yer alan başlıca maddeler şöyle:

Toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri; 15.000 TL'nin altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretleri 15.000 TL'ye çekilmiştir.

İşçilerin ücretleri birinci fıkradaki taban ücrete çekildikten sonra bütün ücretlere yüzde 15 (On beş) oranında refah payı ilave edilecektir.

İşçilerin ücretleri (I) fıkradaki taban ücrete çekildikten ve (II) fıkradaki refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 (kırkbeş) oranında zam yapılacaktır.

Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan işyerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacaktır.

Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere; sosyal yardım olarak 2023 yılı için Net 2.500 TL/Ay, 2024 yılı için Net 3.500 TL/Ay olarak ödenecektir.