Eylül ayı içinde kamu işçilerine ikramiye ödemeleri yapılacak. İkramiyeler, günlük yevmiye tutarlarına göre hesaplanacak ve 14 Eylül 2023 tarihinde ödenecek.

Ancak dikkat çeken bir nokta, maaştan önce yapılan ikramiyelerin vergi istisnasından faydalanması.

Örneğin, günlük yevmiyesi 833.75 TL olan bir kamu işçisi, vergi istisnası önce ikramiyeden kaynaklı olarak 2382.28 TL fazla ikramiye alacak. Yani toplamda 17.712.69 TL ikramiye ödenecek. Ancak, 2 bin TL'yi aşan ikramiyeye sahip işçiler, 2382.28 TL'yi maaş ödemesinde alamayacaklar. Bu durum, maaş ödemesi ve ikramiyelerin farklı zamanlarda yapılmasından kaynaklanıyor.

Asgari ücret tutarı kadar ücretten gelir vergisi alınmıyor ve bu tutar gelir vergisi istisnası olarak maaşlara yansıtılıyor. Hangi bordro önce sisteme girilirse, bu istisna ona ekleniyor. Yani temelde bir değişiklik söz konusu değil.

Başöğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak? 2024 Yılı! Başöğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak? 2024 Yılı!

Diğer bir önemli husus ise, 6 aylık enflasyon farkı. Yüzde 15'i aşan bir enflasyon farkı, 1 Ocak 2014'ten sonraki maaşlara zam olarak yansıtılacak. Şu an için bile iki ayda yüzde 4.4'lük bir enflasyon farkı ortaya çıktı. İki aylık enflasyon yüzde 18.4 olarak hesaplanıyor. Eğer enflasyon bu şekilde artışını sürdürürse, Ocak ayında maaş zammı yapılacak kamu işçilerine, ortalama enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 25 ila 30 arasında zam yapılabilir.