Kamu Sen’in "Türk Yüzyılı’na Biz de Varız" temalı Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerini kapsayan Trakya Bölge İstişare Toplantısı heyecanla gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, diğer sendikaların Genel Başkanları, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, şube başkanları, il temsilcileri, teşkilat yöneticileri, üyeler ve birçok davetli katıldı.

Toplantıda, ülkenin ve dünyanın gündemi, çalışma hayatı ve sendikal faaliyetlere yönelik değerlendirmeler yapıldı. Özellikle 2024 yılı için kamu görevlilerine yüzde 10 refah payı talebinde bulunuldu.

FATİH SOYTÜRK: HAK MÜCADELESİNİN ADRESİ TÜRKİYE KAMU-SEN’DİR

Tekirdağ İl Temsilcisi Fatih Soytürk, toplantının açılış konuşmasında, Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu üyeleri ve Genel Başkan Yardımcılarını Tekirdağ'da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Soytürk, kamu görevlilerinin hak mücadelesinin tek adresinin Türkiye Kamu-Sen olduğunu vurgulayarak, "Bizler Trakya'mızda Türkiye Kamu-Sen bayrağını şeref ve onurla dalgalandırıyoruz" dedi. 

ÖNDER KAHVECİ: GAZZE’DE ATEŞKES BİR AN ÖNCE SAĞLANMALIDIR

Bölge İstişare Toplantımızda kürsüye çıkan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, çalışma hayatı ve toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Kahveci, "Yaklaşık iki haftadır İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalar gerek ülkemiz gerekse tüm dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilmektedir. 

Tüm Dünyanın siyasi, ekonomik ve askeri anlamda son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği, savaş çanlarının çaldığı şu günlerde, Ortadoğu’da yaşanan gerilim zamanlaması ve kapsamı bakımından son derece manidardır.

İsrail, çocuk, kadın, genç, yaşlı demeden hastane, cami ve yerleşim yerlerini bombalamakta, adeta devlet terörü uygulamaktadır. Bu kabul edilemez bir durumdur. 

Ne yazık ki, uzun yıllardan beri Filistin’de bir dram yaşanmakta, ancak tüm dünya devletleri bu duruma seyirci kalmaktadır. Hangi taraftan gelirse gelsin masum sivillere yönelik hiçbir saldırının haklı bir gerekçesi olamaz. 

Ancak İsrail’in Gazze’de yaşattığı vahşet, “İnsanım” diyen hiç kimsenin kabullenemeyeceği türdendir. Unutulmamalıdır ki, Kudüs, Kabe’den önceki Kıblegâhımız olması dolayısı ile de mukaddes emanetimizdir.

Filistin sorununun kalıcı bir biçimde çözülmesi; öncelikle bölgede ateşkesin ve sükunetin sağlanması, ardından da 1967 öncesi sınırlar çerçevesinde Filistin’in meşru bir devlet olarak tanınmasından geçmektedir.

Sendika Başkanı: Memur Maaşları Eridi,Refah Payı Mutlaka Verilmelidir! Sendika Başkanı: Memur Maaşları Eridi,Refah Payı Mutlaka Verilmelidir!

Özellikle ABD’nin ve AB ülkelerinin İsrail’i destekleyen tutumları, bölgedeki gerilimi daha da tırmandırma yolunda İsrail’e cesaret verirken sorunu da çözümsüzlüğe doğru sürüklemektedir. ABD Başkanı Biden’ın İsrail ziyaretindeki mesajları bu desteği bir kez daha ortaya koymuştur. 

Masumların tüm dünyanın gözleri önünde katledildiği bir ortamda bütün ülkelerin üzerine düşen insani sorumluluk çerçevesinde, itidalli bir biçimde hareket etmesi ve taraflar arasında ateşkes sağlanması konusunda gerekli girişimlerde bulunması tüm ülkelerin en temel vazifesidir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin Gazze’de yaşanan acıya “Dur” demek ve ateşkes sağlamak için daha etkin bir biçimde devreye girmesi zorunludur. 

Türkiye Kamu-Sen olarak, tüm dünyayı katliamların durdurulması için çabalarını artırmaya,  sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen insanlık dışı saldırılara son vermeye, özellikle Batı ülkelerini İsrail’in ölçüsüz ve kural tanımaz tavırlarını desteklemekten vazgeçmeye, tarafları itidale, sükunete ve diyaloğa davet ediyoruz” dedi. 

ÖNDER KAHVECİ: GERÇEKLERLE ÖRTÜŞEN BİR ZAM ORANI OLMALI

Yaşanan ekonomik gelişmeler ve kamu görevlilerin beklentilerini de gündemine taşıyan Genel Başkanımız Önder Kahveci, Hükümetin teklifi ve devamında hakem heyetinden çıkan zam oranlarının memurun ekonomik çöküşünü daha da hızlandıracağının altını çizdi. Kahveci, “Bir kez daha ifade ediyorum, enflasyon kadar artış sıfır zam demektir. Memurlarımıza refah payı uygulaması hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir” dedi.