Kabine üyeleri, bu iki önemli konuyu masaya yatırarak geleceğe dair kritik adımları planlayacaklar. Toplantının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halka yönelik ulusa sesleniş konuşmasında, alınan Kabine kararlarını açıklaması bekleniyor.

Pazartesi günü gerçekleştirikeck olan öneli toplantı Külliye’de yapılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bir araya gelecek. Toplantının ana gündem maddeleri arasında Tahıl Koridoru'nun geleceği ve dış yatırım odaklı ekonomi planı bulunuyor.

"TAHIL KORİDORU" KRİZİ ELE ALINACAK

Yeni haftada Kabine, dış politika gündemiyle toplanacak. Başkan Erdoğan Putin'le yaptığı telefon görüşmesinin şifrelerini Kabine ile paylaşacak. Sorunun çözümü için sunulan öneriler ve onların nasıl hayata geçirileceği görüşülecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan siyaset mesaisine pazartesi günü Kabine Toplantısı ile devam edecek. Rusya-Ukrayna Savaşı, rafa kaldırılan tahıl koridoru ve Putin'in olası Türkiye ziyareti değerlendirilecek.

DIŞ YATIRIM ODAKLI EKONOMİ PLANI

Ekonomi de Kabine'nin önemli başlıklarından biri olacak. ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan'ın organizasyonunda yaklaşık 50 yatırımcının katılımıyla yapılan toplantıya katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantı çıktılarını Kabine üyeleriyle paylaşacak.

Dış yatırımcıları Türkiye'ye çekmeye yönelik yürütülen ekonomi yönetiminin geldiği noktayı paylaşacak.

Merkez Bankası'nın artan döviz rezervi de bu kapsamda ele alınacak.

Hafta ortasında başlayan ve memurları ilgilendiren toplu sözleşme süreci de gündemde…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur cephesinin beklentilerini başta Erdoğan olmak üzere Kabine'ye iletecek. İkinci toplantı öncesi ilk değerlendirme yapılacak.