İzmir Metro A.Ş. adına yetkilendirilen Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası ile Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri olumsuz bir sonuçla noktalandı. Bu gelişme sonucunda, 625 çalışanı ilgilendiren metro ve tramvay seferleri durduruldu. İkinci gününde greve çıkan 625 çalışanın eylemi nedeniyle, İzmir'de metro ve tramvayların çalışmaması toplu taşıma duraklarında ve caddelerde yoğunluk oluşturdu.

Çoğu vatandaş grev nedeniyle özel araçlarıyla trafiğe çıkarken, bazı vatandaşlar ise iş yerlerine ulaşabilmek için otobüs duraklarına koştu. Toplu ulaşım araçlarına olan talebin azalması ve özel araç kullanımının artması şehir trafiğini olumsuz etkiledi.

Tramvay ve metro seferlerinin durdurulması sonucunda mağdur olduğunu belirten Erem Karaboğa, "Dün Özdere'den geldim. 3 araç değiştirerek buraya geldim. Elbette böyle durumlarda aksaklıklar yaşanıyor. Ulaşım zorluğu ve sıcak hava can sıkıcı olabiliyor. Ek seferler koyuyorlar ancak trafik tıkanıyor. Umarım en kısa sürede çözüm bulunur" dedi.

“Konak'tan Alsancak'a yürümek zorunda kaldım"

Tramvay ve metro çalışanlarının greve çıkması sonucu ulaşımda zorluk yaşadığını ifade eden Hulki Bingöl, “Dün akşam Konak’tan Alsancak’a yürüyerek geldim. Yani duraklar belli değil, kimin nereye gideceği belli değil. Ortalık karışık, insanlar isyan ediyor. Ulaşım zor yani, böyle bir şey İzmir’de olamaz" diye konuştu.

“Belediyenin buna çözüm bulmasını istiyoruz"

İş yerine giderken büyük zorluk yaşadığını belirten Samet Ocak, grevin kısa bir süre içerisinde bitmesi gerektiğini belirtti. Ocak, “Eylem olduğu için mağdur oluyoruz, şu an servise yetişeceğim. Çok zor şartlarda buraya geliyorum, belediyenin buna çözüm bulmasını istiyoruz. İnsanların hakkını versinler, insanlar da greve gitmek zorunda kalmasın" dedi.

Kaynak : DHA