Ekonomi dünyasının yakından takip ettiği Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcıları önemli gelişmelere karşı uyardı. Haftanın çarşamba ve cuma günlerine dikkat çeken Memiş, döviz kurları, altın ve gümüşte yükselişlerin beklendiğini ifade etti. Geri çekilmelerin kalıcı olmayacağına dikkat çeken uzman, yükseliş trendinin devam edeceğini öngörüyor.

Temmuz ayının son işlem gününün tamamlandığı bugün, yeni haftada para piyasalarında takip edilecek veri akışı belirleniyor. Çarşamba ve cuma günlerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan İslam Memiş, çarşamba günü yurt içi piyasalarında enflasyon verisinin, cuma günü ise tarım dışı istihdam verisinin yurt dışı piyasalar için kritik olacağını dile getirdi.

Uzman, özellikle enflasyon rakamının yüksek gelmesi beklentisiyle döviz kurları, altın ve gümüş fiyatlarında TL bazında yükselişlerin görülebileceğini belirtti. Altının ons fiyatında 1.935-1.985 dolar, gümüşün ons fiyatında ise 23,80-25,00 dolar aralığını takip edilmesi gerektiğine işaret etti.

Memiş, bant aralıklarında beklediği volatilite yüksekliği nedeniyle tüm enstrümanlarda geri çekilmelerin kalıcı olmayacağına dikkat çekerek, yükselişin süreceğini öngördü. Bu nedenle dolar, altın ve gümüş sahiplerinin dikkatli olması ve piyasa hareketlerini yakından takip etmeleri gerektiğini vurguladı.