Geçtiğimiz haftalarda rekor seviyelere çıkan gram altının düşüşe geçmesinin ardından gözler dolar kuruna çevrilmişti.

Merkez Bankası’nın kritik toplantıları öncesinde dolar kurunun seyri sakin devam ediyor.

Dolar haftaya 18,79 TL seviyesinden başlarken altın veya dolar almayı ya da satmayı düşünen vatandaşlar fiyatların ne yönde seyredeceğini takip ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten dolar ve altın konusunda dikkat çeken yorum geldi.

Rakam veren İslam Memiş, şu ifadeleri kullandı:

DOLAR KURUNUN 24-25 TL OLMASI SÜRPRİZ DEĞİL

"Dolar tarafında malum, stabil yani bir dalgalanma yok 18,81 lira seviyesinde ama serbest piyasalarda dolar TL kuru şu an itibariyle 19,05 19,07 lira arasında yani Kapalı Çarşı piyasada, dövizcilerde, bankalarda 19 lira seviyesi üzerinde bir dolar kuru var. Ekranlarda 18,81 lira seviyesinde bir kur var ve bu kurunda bozulmasını en azından seçimlere kadar beklemiyoruz ama seçimlerden sonra yukarı yönlü kur atakları da yaşanabilir özellikle yılın yarısından sonra Haziran ayından sonraki süreçlerde Dolar TL kuralında 24-25 lira aralığı yaşanırsa bizim için sürpriz olmayacaktır.

GRAM ALTINDA KISA VADELİ HEDEF 1280 UZUN VADEDE 1550

Gram altın TL fiyatı yeni bir rekor tazeledi ekranlarda ; 1175 lira seviyesi görüldü ama Serbest piyasalarda Kapalı Çarşı piyasasında 1195 lira seviyesi görüldü. Bu da 1114 lira seviyesinde yıla başlayan gram altın TL fiyatının 3 haftalık zarfı içinde gramında 81 liralık bir değer artışıyla 1195 liraya bugün yükseldiğini gördük. %8,5 %9 civarında bir değer artışı var 3 haftalık süre içinde, burada altın yatırımcısına da şu uyarılarda bulunuyoruz, diyoruz ki; yükselişler bitmedi, bu yıl altın tarafında ve gümüş tarafında rekor duymaya devam edeceğiz yani bu cümleyi çok sık duyacağız, çünkü yukarıda orta ve uzun vadede gram altın TL fiyatında 1280,1350,1450,1500 hatta 1550 rakamlarını görebiliriz.

O yüzden de altın bulunduran yatırımcısı satmak için çok heyecanlı olmamalı, çok sabırsız olmamalı yukarıda daha çok alanlarımız var, yıllık bazda ama düşüş yönündeki bu sürece baktığımız zaman da düşüş sürecindeki trendimiz önümüzdeki 2 hafta boyunca gram altın TL fiyatında; aşağıda 1150 lira seviyesi var."

Emekli İkramiyesine de Zam Geliyor Emekli İkramiyesine de Zam Geliyor

GÜMÜŞ ALTINDAN DAHA FAZLA KAZANDIRACAK

Gümüşün gram fiyatı da altına kıyasla performansı gayet iyi; 14,33 lira ekranlarda, gümüşün ons fiyatı 23.71 dolar seviyesinde, yine 2022 yılında olduğu gibi gümüşün gram fiyatı 2023 yılında altından fazla getirisi olacağını söyleyebilirim."