Ordu'da Belediye Başkanı ve işçi temsilcileri arasında gerçekleşen bu tarihi anlaşma, Belediye İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesi kapsamında hayata geçirildi. Taraflar, yüzde 170 zam konusunda anlaşarak, işçilerin gelirlerini büyük ölçüde artırdı. En düşük maaşın 23 bin TL olması, işçiler arasında davul ve zurna ile karşılandı.

Bu önemli gelişme, işçilerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlarken, belediye başkanı ve sendika temsilcileri arasındaki uzlaşıyı da vurguluyor.

ALTINORDU BELEDİYESİ'NDE EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 23 BİN LİRA OLDU

Ordu’nun Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, işçi maaşlarında yüzde 170’e varan bir artış gerçekleştirdiklerini, en düşük işçi maaşının 23 bin TL’ye yükseldiğini açıkladı.

Başkan Aşkın Tören’in göreve geldiği 1 Nisan 2019 tarihinde tüm sosyal ödemeler dahil 2 BİN 223 TL olan en düşük işçi maaşı geride kalan 4,5 yıl içerisinde yapılan iyileştirmeler sonunda yaklaşık 23. BİN TL’ye, Ortalama maaş 25.BİN TL’ye ve en yüksek işçi maaşı ise 28.BİN TL’ye yükseldi. Başkan Aşkın Tören’in emekçilerin ücretlerinde yaptığı 4,5 yıllık artış oranı ise toplam yüzde 950 olarak gerçekleşti.

Altınordu Belediyesi ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçiler Sendikası ( Belediye-İş) arasında mutabakata varılan Toplu İş Sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Başkan Aşkın Tören ve Belediye-İş sendikası Genel başkanı Nihat Yurdakul’un imzaladığı toplu iş sözleşmesi ile işçilere ilave yeni mali ve sosyal haklar kazandırıldı.

Öte yandan imzalanan toplu iş sözleşmesiyle ücret artışları dışında çalışanların emeklilikte alacakları Kıdem tazminatı kat sayıları artırıldı. Mazeret ve ücretsiz izin haklarında iyileştirmeler yapıldı. Yine yıllık 24 olarak ödenen ikramiye gün sayısı 52’ye çıkarıldı.

orduolay