Başkan Arslan, yüksek enflasyonun dar gelirli kesimden daha varlıklı kesimlere doğru ciddi bir sermaye transferine yol açtığını belirtti. Enflasyonun işçilerin satın alma gücünü giderek tükenmeye doğru sürüklediğini ifade eden Arslan, ülkenin son 30 yılın temmuz ayında en yüksek enflasyonunu deneyimlediğine ve işçilerin masada elde ettiği zamların geri alındığına dikkat çekti.

Hizmet-İş Sendikası'nın Hak-İş'e bağlı genişletilmiş başkanlar kurulu toplantısının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa kentinde gerçekleştiği bilgisini veren Başkan Arslan, işçi maaşlarındaki kayıpların ve enflasyonun etkilerinin sektördeki tüm kesimlerin gündeminde olduğunu belirtti.

Başkan Arslan, enflasyonun işçileri ve emeği temsil eden sendikaları daha fazla mücadele etmeye çağırdı ve işçi sınıfının haklarının korunması için birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

ALDIĞIMIZ ZAMMI ALDI GÖTÜRDÜ

Arslan konuşmasında, enflasyonun getirdiği zamlara dikkat çekerek, temmuz ayında yaşanan enflasyonun son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ve bunun çalışan kesimin milli gelirden aldığı payı azaltarak sermayenin payını artırdığını belirtti. Aynı zamanda enflasyonun, yoksullardan zenginlere doğru gelir transferi sağladığını söyleyen Arslan “Enflasyon ücretlilerin milli gelirden aldığı payı azaltır, sermayenin payını yükselttir. Enflasyon yoksultan zengine doğru gelir transferi yapar. Temmuz zammı aldığımız zammı aldı götürdü” diye konuştu.

ajanskamu