Bayer, yazısında memur ve emekli maaşlarının belirlenmesindeki kritik önemini vurgulayarak, 6 aylık enflasyonun %40 ila %50 aralığında olabileceği tahminini paylaşıyor. Bu durumda, %25 maaş zammının enflasyonla başa çıkmak için yetersiz olabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) eylül ayı enflasyon verisi, milyonlarca emekli için yılbaşında beklenen zam oranının belirlenmesine yol açarken, eylül enflasyonu %4.75 olarak açıklandı.

Temmuz ayında %9.49, ağustosta %9.09 olarak gerçekleşen enflasyon, eylülde %4.75 oranıyla üç ayda toplamda %25.11'e ulaştı.

Bu durumda, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklileri, en düşük aylıkla bile %25 zam almış durumda. Ancak, bu zam miktarının yeterli olup olmadığı tartışmalı. İkinci altı aylık dönemde enflasyonun %40-50 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor.

Temmuz ayında %6 oranında toplu sözleşme zammı alan memur ve memur emeklileri de üç ayda %19'a yakın enflasyon farkı kazandı. Bu farkın net tutarı, 3 Ocak'ta öğrenilecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 7. Dönem toplu sözleşmesine göre, 6.5 milyonu aşan kamu çalışanlarının maaşlarına ocakta %15 oranında bir artış yapılacak. Ancak, tüm bu hesaplamalar ekim, kasım ve aralık aylarındaki enflasyonun negatif bir şekilde etkilememesi üzerine kurulmuş durumda. Bu ekonomik belirsizlikler içinde enflasyonun negatif bir seyir izlemesi oldukça zor.

Usta Maaşları, Müdür Maaşlarının Üstüne Geçti! Usta Maaşları, Müdür Maaşlarının Üstüne Geçti!

Kaynak: Yalçın Bayer/ Hürriyet