Memur-Sen, iki yıllık planda talep ettiği yüzde 110’luk zam teklifinin gerçekleşmeyeceği bir gerçek oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, sunulan zam teklifini açıkladı. Bu açıklama herkes için sürpriz oldu ve 2024 yılı için yüzde 23, 2025 için de yüzde 11’lik bir zam artışı önerildi. Bakan Vedat Işıkhan, 2024-2025 toplu sözleşmeleri çerçevesinde kamu işveren heyeti olarak 2024 yılının ilk 6 ayı için 14, ikinci 6 ayı için 9; 2025'in ilk 6 ayı için 6, ikinci 6 ayı için ise 5 olarak tekliflerini sunduklarını belirtti. Işıkhan, 2024 Ocak ayında enflasyonu dikkate aldıklarında yüzde 42'lik bir artış öngördüklerini ifade etti. Ayrıca, 2024'ün ikinci altı aylık döneminde kümülatif artışın yüzde 54'ün üzerinde olacağını ekledi. Bakan, "Temennimiz odur ki, paydaşlarla uzlaşı içinde imzaları atmış oluruz" dedi.

113. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası Başvuru İlanı Yayınlandı! 113. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası Başvuru İlanı Yayınlandı!

Memur tarafı karara fazlasıyla tepkili

2024 ve 2025 yılı için açıklanan zam oranı kurumlar tarafından kabul görmedi. Hem Kamu-Sen hem de KESK tarafından sert açıklamalar geldi. Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,

Bu teklif, kamu çalışanlarının talebini karşılayacak bir teklif değil. Dolayısıyla teklifin revize edilmesi gerekiyor. Yüzde 10luk refah payı talebimiz vardı. Bu konuda bir gelişme olmadı. Bayram ikramiyesi talebimizde de bir gelişme olmadı. Bu toplu sözleşme sürecinde müjdeli bir haber vermek istedik ama olmadı. Önümüzdeki süreçte inşallah talebimiz karşılık bulur.

KESK ise "Dağ fare bile doğurmamıştır! Bu teklif sefalet katlanarak devam etsin anlamına gelmektedir. Kabul etmiyoruz. Tüm emekçileri KESK'in 16 Ağustos'ta gerçekleştireceği eyleme destek vermeye davet ediyoruz" çağrısında bulundu. Ayrıca KESK, iki gün sonra iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkça duyurdu.