Yaklaşık olarak 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisi için hayati önem taşıyan bu toplu sözleşme görüşmeleri, mali ve sosyal hakların belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşiyor. Pazarlık süreci halen devam ederken, taraflar arasında masada ciddi bir çaba gözlemleniyor.

Toplantıların başlangıcı olan 1 Ağustos tarihinden bu yana süren görüşmelerde, hükümetin ilk teklifi memur tarafından olumsuz bir şekilde karşılandı. Ancak çalışma takvimi dahilinde, taraflar bugün tekrar bir araya gelerek yeni teklifleri sunmak üzere bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, hükümetin memurlara yönelik ikinci zam teklifini kamuoyuna duyurdu. 2024 ve 2025 yıllarını içeren ikinci zam teklifi, memurların maaşlarına dair önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

İşte ayrıntılar:

Bakan Işıkhan, açıklamasında hükümetin 2024-2025 dönemi için memur zam teklifini paylaştı. Bu teklife göre, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10 zam yapılması öneriliyor. 2025 yılının ise ilk altı ayında yüzde 6, ikinci altı ayında yüzde 5 zam önerisi bulunuyor. Böylelikle, memurların maaşlarındaki artışın zamana yayılması hedefleniyor.

Bakan Işıkhan, memur taleplerinin maddi ve sosyal konularda yoğunlaştığını ifade ederek teklifin detaylarını şu şekilde açıkladı:

"2024'ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025'in ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 5 şeklinde teklifimizi sunuyoruz. Bu düzenlemelerle 2024 yılının ocak ayından itibaren yüzde 43'e varan artış öngörülmekte. 2024'ün ikinci döneminde ise kümülatif olarak yüzde 57'lik bir artış hedeflenmektedir."

Bakan Işıkhan, memur sendikalarının ve paydaşların bu teklifi değerlendireceğini belirterek sürecin devam edeceğini vurguladı. Hükümetin ekonomik istikrar ve sosyal adaleti ön planda tuttuğunu vurgulayan Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki hükümetin 22 yıldır bu ilkelere bağlı kaldığını ve enflasyonla mücadelede desteklerinin devam edeceğini ifade etti.

Toplu sözleşme sürecinin sürdüğü bu dönemde, memur ve hükümet arasındaki pazarlık devam ediyor. Memurlar ve kamuoyu, bu süreçteki gelişmeleri yakından takip ederken, hükümetin verdiği ikinci zam teklifinin nasıl değerlendirileceği merakla bekleniyor.

"Memurlar için yapılacak iyileştirmeler"

Bakan Işıkhan, "Kamu çalışanlarımıza önemli bilgiler vermek isterim." diyerek ayrıca memurlar için yapılacak iyileştirmeler için yapılacak çalışmaları şöyle sıraladı:

Olumlu değerlendiren maddeler:

-Birinci dereceye ulaşan tüm kamu görevlilerine 3600 ek göstergenin getirilmesi için yetkili federasyon ile çalışma yapacağız.

-Kamu görevlilerinin disiplin cezalarına ilişkin belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız.

-Görevde yükselme sınavlarının belirli aralıklarla yapılmasını izleyeceğiz

-Memurlara yıllık izni haricinde hac izni bulunması.

-Memurlara TOKİ konutlarında memurlara öncelik verilecek.

-Kamu lojmanları da memurlara yapılacak ayrıcalıklar arasında.

Memur-Sen’in teklifi

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti. Konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Çalışma takvimine uygun olarak tüm paydaşların son teklifini 22 Ağustos itibarıyla vermesi gerekiyor.