İstanbul Yedikule Göz Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan Asistan Hekim, cumartesi günü nöbet sırasında hemşireye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. İfadesi alınan Dr. S.E. bugün serbest bırakıldı.

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 19 yıldır hemşire olarak görev yapan H.Z. (Editörün notu: Güvenlik nedeniyle isim değiştirilmiştir) cumartesi günü ameliyathane nöbetçisi olarak kaldığı hastanede nöbetçi odasında istirahat ederken iddiaya göre içeri asistan doktor S.E. girdi. H.Z. kendisi uyurken odaya giren S.E.'den rahatsız olarak dışarı çıkmasını istedi. Ancak S.E., H.Z.'ye cinsel saldırıda bulundu. H.Z., olayın ardından polisi arayarak şikayetçi oldu. Şikayet üzerine harekete geçen polis, asistan doktor S.E.'yi gözaltına aldı. İfadesi alınan S.E. serbest bırakıldı.

CİNSEL SALDIRIYA TEPKİ GÖSTEREN KADINLAR AÇIKLAMA YAPTI

Kadın çalışanlar hastanede taciz vakalarının çok sık yaşandığını ancak hastane yönetiminin iddiaların üzerini örten bir tutum göstermesinden ötürü pek çok mağdurun şikayetçi olamadığını anlattı. H.Z.'nin şikayetçi olması üzerine harekete geçen kadın çalışanlar dün hastane önünde ortak basın açıklaması yaşananlara tepki gösterdi.

‘BU BİR İFŞA AÇIKLAMASIDIR’

Hastane çalışanları adına açıklamayı okuyan Radyoloji Teknisyeni ve SES Aksaray Şube Başkanı Yasemin Bakır, Sağlık Bakanlığı'na müfettiş görevlendirmesi için çağrı yapacaklarını söyledi. Bakır, “Bu, iş yerimizde uzun süredir yaşanan ve gelinen noktada sistematik bir şekilde kadınların maruz kaldığı cinsel saldırıların ve tacizlerin ifşa açıklamasıdır” dedi.

Taciz iddiasıyla gözaltına alınan doktor: Biz 3 aydır sevgiliyiz

Emniyette işlemleri devam edem S.E.'nin ifadesi ortaya çıktı. S.E.'nin polise verdiği ifadede, "Biz 3 aydır sevgiliyiz. G.Y. psikolojik sorunlar yaşıyor ve destek alıyor. Ben kendisine tacizde bulunmadım" dediği öğrenildi. Öte yandan G.Y.'nin de psikolojik destek aldığını kabul ettiği öğrenildi.

Arkadaşları: Tacize Uğrayan Hemşire Yalnız Değildir

Cinsel saldırı iddiasıyla ilgili hastane çalışanları bugün bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında grup adına konuşan Yasemin Aksaray, "Failin gereken cezayı alması için, yargı sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız. Arkadaşımızı o mahkeme salonuna hiçbir zaman yalnız yollamayacağız" dedi.

Editör: Güler Sağlam